Всяка държава има своя кулинарна традиция за Коледа, която в частност се изразява в характерен сладкиш. Ще е грехота да идете в Италия на Рождество Христово и да не опитате панетоне. Сладкишът е кръгъл, много висок и бухнал. Тестото е на конци, също като козунака. Може да се направи с ядки, сушени плодове, но какъвто и вариант да изберете, винаги има и златиста коричка.

Снимка: Thinkstock/Guliver Photos

В Гърция приготвят христопсомо – сладък хляб с още по-сладка и хрупкава коричка. Във Франция замесват коледно пънче (Bûche de Noël). Сладкишът е свързан с нелепа заповед от Наполеон хората да запушват комините на къщите си, за да не се разболяват. Тъй като не могли да сложат истински бъдник в огнището на празника, те започнали да приготвят коледно пънче. То се прави от пандишпаново руло, което се полива или облепя с шоколад.

В Англия са особено популярни джинджифиловите човечета и медените къщички. Приготвят се от тесто, в чийто състав влизат характерни коледни съставки като канела и джинджифил.

 

Щоленът пък е немски десерт, особено характерен със своята дълготрайност. Този коледен сладък хляб се приготвя със сушени плодове и ядки и обилно се ръси с пудра захар. В Дания имат доста сходен коледен десерт, който се нарича керстщол.

Формата на щолена наподобява новородения младенец, повит в пелени, заради времето, по което се приготвя. Ето защо замесеното меко тесто се оформя като овал със стеснени краища.  Сладкишът трябва да отлежи между 5 и 20 дни, за да стане най-вкусен. Затова се приготви доста преди Коледа. Традиционният щоленът е с тегло около 2 кг. В него има по много от всичко - масло, захар, плодове, пудра захар, шоколад и ароматни подправки. Докато отлежава, поема от всички аромати на съставките и подправките в тестото, а вкусът става плътен и наситен. 

Снимка: Istock.com

Първият щолен - Dresden Stollen, се споменава в документ от 1474 година. Той се отличава със специален печат с лика на крал Август II Силния. От 1994 г. до днес около Коледа в Дрезден се провежда Щоленфест, на който сладкарите приготвя огромен сладкиш, изкарват го на площада и всеки дошъл получава по едно парче.