По стар утвърден обичай на 14 февруари във всички краища на България се зарязват лозята и се приготвят специални трапези в чест на свети Трифон Зарезан. Празнуват всички лозари, кръчмари и градинари. Денят на лозаря има древни езически корени. Отбелязва се още от времето, когато по българските земи са живеели траките. Първоизточникът са пролетните тържества в чест на бог Дионисий, които са се отбелязвали с голяма пищност. Но ако мислите, че това е традиционен български празник - бъркате. В Румъния празникът се нарича „Трифон на червеите и гущерите“. Отбелязват го, като през деня не се работи, за да са плодородни посевите. В Гърция пък жените месят колачета, които търкулват из градината или лозето и казват - „Трифоне, плодородниче, ела в лозето ми и в нивата ми, да ядем и да пием“.

Снимка: Ладислав Цветков

В България на този ден се зарязва лозето - обред, свързан с богатството от плод, който трябва да дадат лозите. Стопанинът на лозето обредно зарязва три пръчки от него и ги полива с червено вино. Мъжете избират цар на лозята, който обикновено е човекът добил най-голяма реколта и с най-много умения.

Вино се пие, без да се броят чашите. От древни времена наздравиците задължително се съпътстват и от благословии. На Трифоновден най-често се казва тази: "Хайде, нека е берекет! Да прелива през праговете!"

Какво се слага на масата на Трифон Зарезан?

Рано сутринта стопанката на къщата става, за да изпече хляб, украсен с лозово листо. Вари цяло пиле и налива червено вино в бъклица. Всичко това се занася на лозето. Храната се слага на обща трапеза в лозето. 

Кокошка с кисело зеле - приготвянето й е не е трудно, вкусът - традиционен. Кокошката се натърква с черен и червен пипер. Задушават се лук, ориз и червен пипер, докато оризът омекне. Вместо олио, може да се използва изрязана от самата кокошка мазнина. С ориза се пълни кокошката - с помощта на лъжица или с ръка. Зашива се с игла и здрав конец. 

Киселото зеле също се задушава с малко червен пипер и олио, докато омекне. Изсипва се в тава. Върху него се поставя пълнената кокошка. Долива се с пилешки бульон, зелев сок или вода. Тавата се обвива във фолио и кокошката се пече 45 минути във предварително загрята фурна. 

Снимка: Thinkstock/Guliver Photos



Вместо ориз, може да се използва жито или булгур. 

Хлябът на Трифон Зарезан е под формата на грозд или питка, украсена с грозде, листа или плитка.

Печена луканка

Тъй като Трифон Зарезан е зимен празник, на масата се слагат месни продукти, които са приготвени по различен начин, за да се съхрани месото през студения сезон. Луканки, суджуци, кървавици, бабек и т.н. - това са само част от нещата, които се изпичат на открит огън или във фурната, за да станат чудни мезета за червеното вино на този ден.

Тутманик и печени орехи

Това са две от нещата, без които в миналото мъжете не тръгвали за лозето. Дали защото се приготвят лесно, или защото са практични за носене - не знаем. Тутманикът се приготвя, като се омесва тесто от брашно, вода, мляко, мая, захар, сол, яйца, олио и масло. Когато  удвои обема си след втасване, се разделя на 6 топки. Разточва се на тънка кора, обилно се намазва с масло и се поръсва със сирене. Може да се поръси и с шарена сол. Така се прави с всички 6 топки. Всичко се завива на руло, което се усуква. И отгоре тутманикът се намазва с разтопено масло и се поръсва със сирене и шарена сол. Оставя се да втаса за още 15 минути и се пече на 180 градуса.

Без вино не се сяда!

Българинът уважава и почита виното, наравно с хляба. Преди да отпие, той се кръстi и настройва благочестиво сърцето си. Отпиват младоженците, преди да влязат вкъщи, за да живеят в любов, съгласие и сговор; oтпива и родилката, преди да започне раждането, за да роди лесно. Без вино не може да се отбележи и смъртта. Гробът се прелива с вода и вино, за да се умилостиви земята, да прибере положените в нея и да не ги изхвърля на белия свят, който вече е свършил за тях. Виното е кръвта на Бога. С него се причестяваме и издигаме до божест­вото. Много песни е изпял народът ни за виното.

"Събрали се юнаци с кривнати калпаци.
Пресушили бъчвите, паднали им дъгите.
Зарезали лозата, па се нарязали до козирката."

Снимка: Thinkstock/Guliver Photos


Весел празник!