Динята е един от най-предпочитаните плодове за лятото. Хапваме ги добре изстудени, натурални, или със сирене. В село Смилец, Силистренска област обаче от тях правят мед. 

На 25 август 2019 г., в местността "Гизлинджанска чешма", ще има възстановка на техниката, по която медът се приготвя. В инициативата участват самодейци от различни възрасти. Всичко ще бъде пресъздадено съвсем автентично - така например извозването на работниците до нивата ще се осъществява посредством магарешки и конски каруци. След като дините са събрани, се дегустират дините, за да се прецени дали стават за динен мед. 

Снимка: facebook.com/kulinarnite.festivali

Подготовката на динения мед, който още се нарича маджун, започва в ранни зори. В земята се издълбават така наречените „котлони“, с „гнезда“ за съдовете и изходи за дима. В "котлоните" се пали огън от дърва и кочани, които децата събират от полето. В гнездата се изсипват и корите от дините. Сокът от дините се сипва в големи тави, като преди това внимателно се прецежда от семките. Вари се дълго време, докато се сгъсти. В миналото този динен мед се е използвал като подсладител.

Снимка: facebook.com/kulinarnite.festivali

Освен маджуна, се месят, точат и пекат много баници, които в края на деня се поливат с течната динена сладост. Провеждат се конкурси за “Най- писана каруца“, „Най- красив динен фенер“, „Най-оригинално моделиране върху дърво“.