В днешни дни в магазинната мрежа е пълно със сурвачки, дошли на щандовете от къде ли не - Китай, Сингапур, и др. Българската традиция обаче не включва сурвачки, направени от креп хартия, лъскави гирлянди и пластмаса. Съвършената форма и модернистичните материали са крясъкът на бързото ежедневие, което налага да напазаруваш от магазина, вместо да направиш сам. И все пак - ако искате да имате истинска сурвачка, отделете малко време и продукти от трапезата си. 

Дряновата клонка се окичва с всичко онова, с което е разполагало домакинството – естествени материали - прежда, вълна, лен; и храни. 

Пуканки
Опуканата царевица се нанизва на гирлянд с игла, през която минава червен конец. Може да направите пуканки в тенджера или тиган на котлона, като предварително сипете малко масло и сол. Ароматът на току-що приготвените пуканки е неустоим, така че със сигурност ще хапнете доста, докато правите гирляндите.

Сушени сливи, ябълки, шипки
Тъй като плодовете традиционно се съхраняват чрез сушене за зимата, в този им вид те са много подходящи за украса на сурвачките. Може отново да ги нанижете или да вържете отделни плодове в различните и краища.

Кравайчета
Коледните кравайчета се наричат колачета. Те се правят на кръгове или осморки. Раздават се на коледарите, които обикалят по къщите, като обикновено се нанизват на тоягите им (геги). 

Сухи (люти) чушки
Те ще придадат цвят на сурвачката. Червеното е символ на щастие и здраве.  

Мушмули
Едни от плодовете, които са свежи дори в късната есен и зимата. 

Кори от плодове
Опитайте се да обелите кората на една цяла ябълка. Получава се красива спирала, с която може да украсите сурвачката. От корите на портокали и мандарини може да се изрежат звезди или кръгчета.

Тиквени слънчогледови семки
Те не само могат да се направят на красиви, дълги нанизи, но и всеки път, когато сурвачката се размърда, издават приятен, подрънкващ звук.

Орехи
Обикновено сурвачката се украсява с цели орехи. Те са символ на семейството и тяхната заедност в една черупка.

Боб, леща
Добре е предварително да се накиснат. Така омекват и може от тях да се направят дълги нанизи. Варивата се слагат на сурвачката с цел през идната година доброто и щастието все да набъбват.

Скилидки чесън, арпаджик
Поставят се против лоши и злонамерени мисли.

Житен клас
Поставя се на върха на сурвачката. Символизира плодородие през новата година.

Ябълка
Малката червена ябълка също се поставя на върха на сурвачката за успех през годината.

А докато се сурвака, се повтарят думите:

Сурва, весела година!

Зелен клас на нива, 

червена ябълка в градина,

ведровина на главина,

догодина, до амина!