- Мамо, мамо, искам сладолед?
- Какъв?

И тук съм изключително благодарна за семплия вкус на баба й, чрез който е успяла да приучи дъщеря ми, че се избира и яде само бял сладолед. Така вредности поне от графа "Оцветители отпадат. Но детските очи винаги блясват силно, виждайки сладоледите в ярко розов цвят, синята дъвка или пък лилавата виолетка. Оказва се обаче, че цветът е по-малкото зло, когато става дума за насипни сладоледи. Проучването на Активни потребители установява наличие на колиформи в 73% и Escherichia сoli в 36% от насипните сладоледи в 11 от проверените обекти. „Таен клиент“ е закупил сладолед от тези обекти, след което, без допълнителни манипулации, те са прехвърлени в стерилни контейнери и доставени в лаборатория за микробиологичен анализ. Резултатите показват нещо, в което всяка майка поне веднъж се е съмнявала – каква е хигиената в тези търговски обекти.

Какви са опасностите?

1. В изследването на Активни потребители са включени 11 продукта, като при 8 от тях са открити колиформи. При 4 са установени и E. сoli. Сладоледите, замърсени с E. Сoli, съдържат и колиформи. Резултатите показват, че поне 4 от анализираните 11 проби не са годни за консумация. Възможно е консумацията на заразени с бактерии сладоледи да е причина за много от установяваните през лятото хранителни разстройства.

2. Лично аз съм виждала „батковиците“, които продават сладолед, да пушат извън павилиона, да поправят вериги на велосипеди и след това да хващат и пълнят фунийките със сладолед. "Каките" пък неизменно си оправят косите. Носенето на ръкавици е елементарна и задължителна мярка, но дори и тя се спазва в по-малко от 1/3 от търговските обекти.

3.
По правило е задължително и приборите за сипване на сладолед да се съхраняват в хладилните витрини. Факт е, че те стоят извън нея, обикновено в пластмасова кутия, пълна с вода. Какво ли става с тази вода при температура на въздуха около 30 градуса, когато навън летят пухчета от тополи, мушици, изгорели газове и т.н. Пластмасовата кутия бързо и лесно се превръща в инкубатор за бактерии, а лъжицата за сипване на сладолед – в „оръжие“ тези бактерии да бъдат прехвърлени върху сладоледа.

4. Пластмасовите лъжички, поставени в празна кутийка от сладолед, също са потенциална опасност. Да, в този им вид децата могат да си изберат синя или розова, но всъщност всеки такъв прибор трябва да е индивидуално опакован. Често именно заради избирането на цветове лъжичките биват вземани, пипани и връщани от множество детски и родителски ръце, за да продължат към следващия потребител. Само в 1 от проверените 11 обекта лъжичките са били в индивидуални опаковки. 

Защо е опасна Escherichia coli?

E. сoli е причина за много хранителни отравяния. Tази бактерия живее в червата и през повечето време е безвредна. Някои подвидове, наречени щамове, на E. сoli обаче могат да бъдат смъртоносни. Mоже да предизвика гастроентерити, инфекции на уреталния тракт, мененгити при бебета, хеморагични колити, пневмония и др. Особено опасна може да бъде при малки деца и хора с компрометирана имунна система.

През последните 10 години в САЩ бактерията е причинила около 330 епидемии, свързани с храни, при които са пострадали над 5000 човека, починалите са 20. В Германия през 2011 от E. сoli са се разболели над 4000 човека, а 53 починаха. Причинителят е щам E. coli O104:H4, чиито източник беше салата от кълнове на сминдух.

Кратък експеримент на bistro.bg за хигиената в обекти по софийска централна улица

"Мой приятел ми разказа, че докато продавал сладолед, често си опитвал от различните видове. По малко, разбира се, но с една лъжичка, която добре облизва, пробва от няколко вида.", споделя ми приятелка, докато се разхождаме по улицата (вече подозрително гледайки сладоледените витрини. 

"Добър ден, лято е и бактерии и вируси има навсякъде. Нищо ненормално. След малко отивам да си купя една топка с вкус на течен шоколад!", споделя пък друга.  

Снимка: Росица Николова


Bistro.bg реши да проведе кратък експеримент какво е положението със спазването на хигиенните изисквания в няколко обекта за сладолед по софийската централна улица „Витоша“. Разгледахме сладоледа, персонала и обслужването на 5 места.

- В никое от тях хората не ползваха ръкавици.

Снимка: Росица Николова


- В никое от тях лъжичките не бяха с индивидуални опаковки. На едно от тях се поставяха в сладоледа от персонала, на останалите лъжичките бяха на открито, върху витрината.


- В 4 от тях лъжиците и шпатулите, с които се поставя сладоледа се държаха извън хладилните витрини. На едно от местата във всяка канта бяха поставени отделни големи лъжици, които респективно бяха и на студено в хладилната витрина.

Снимка: Росица Николова


- В два от обектите фунийките сладолед не се съхраняваха в затворени контейнери, а бяха на открито. 

Снимка: Росица Николова