Зимните вечери са дълги и студени, но докато мечките изпадат в хибернация и спят своя зимен сън, то ние предпочитаме да сме пред камината с топла напитка в ръка. Независимо дали ще се събираме с приятели у дома или ще предпочетем приятната компания на хубава книга, нищо няма да е същото без нашата чаша с ароматна и топла течност, която да стопли измръзналите ни ръце.
За сметка на чая или какаото, най-масово консумираната топла напитка е кафето. И ние сме фенове на кофеина, но той не е никак подходящ вечер, нали? Събрахме пет напитки, които не съдържат кофеин или алкохол, но блогъри и кулинари от цял свят избират да се стоплят именно с тях. Вижте кои са те, за кои страни са характерни и как можете да ги приготвите.
1. "Салеп"
"Салеп" е топла напитка, която ни е позната от времето на Османската империя, а основната й съставка е прах от диви орхидеи или така нареченото салепово брашно. Тя е вид питателна храна и е подходяща за закуска, обяд или за късния зимен следобед. Ако търсите нещо ароматно, което да стопли ръцете и цялото ви тяло, то определено това е за вас. Оригиналната напитка е леко сладка и има флорален вкус.
Рецепта: 200 мл обезмаслено мляко, 1 ч. л. салепово брашно (алтернативата е 1/2 ч. л. оризово брашно или 1/2 ч. л. нишесте), захар и канела за да поръсите напитката си, когато е готова. Прахът се комбинира с горещо мляко и се разбърква до кремообразна смес.
Характерно за: Турция, Гърция и части от Близкия изток
3. "Сбитен"
Тук говорим за комбинация от вода, мед и загряващи подправки. алтернатива на напитките на базата на зърно и мляко в този списък. Историята го познава още от 12-ти век, а рецептите варират, като в някои се добавят дори конфитюр или плодове.
Рецепта: За да го направите, просто кипнете вода, добавете й мед на вкус и свободно добавяйте всичко от лимонова кора, портокалова кора, конфитюр от плодове, пръчици от канела, цели карамфили, кардамонови шушулки, индийско орехче, пресни листа джинджифил до листа мента. Оставете течността за най-малко 15 минути и после я прецедете.
Характерно за: Русия
2. Топло соево мляко
Консумирането на соево мляко става все по-полярно през последното десетилетие и основни потребители са веганите, но истината е, че водещите по употребата му си остават азиатските страни. В някои части на Корея, Япония, Китай и Тайван, подсладеното топло соево мляко е част от закуската. Изкушени ли сте да опитате да се стоплите с чаша мляко, но не традиционното. Можете да го купите готово и да го загреете, но си струва и да си приготвите домашно.
Рецепта: За да го приготвите ви трябва филтрирана вода, сурови соеви зърна, блендер и малко тензух. Преди да започнете накиснете соята за 24 часа. Когато соята набъбне и замирише, я смелете в блендер с вода (съотношение 1 чаша соя : 4 чаши вода). Варите получената смес за 40 минути, като махате пияната, която се образува в началото. Бъркайте, за да не загори, а когато сте готови прецедете домашното си соево мляко.
Характерно за: Корея, Япония, Китай и Тайван
4. Малцово мляко
Малцовото мляко се среща често в млечните шейкове, както и в някои бонбони. Не всеки го е опитвал като гореща напитка, а си струва. Най-вкусно е когато се съчетае с горещо мляко, а ароматът му е труден за установяване. "Horlicks" е първата млечна напитка, която е била патентована през 70-те години и навлиза в британските домакинства. От там тя се разпространила в Индия и Югоизточна Азия.
Рецепта: Този тип мляко се прави от пълномаслено мляко на прах, пшенично брашно и малцов ечемик.
Характерно за: Великобритания, Индия и Югоизточна Азия
5. "Пинол"
"Пинол" или "Пинолило" се изписва "Pinolilo" и се смята, че наименованието произлиза от древния език на ацтеките. Това е прахче, подобно на брашно, което се прави от царевица, но обикновено включва какао, канела, ванилия, семена от чиа и е подсладено със захар или агаве. Тази напитка може да се приема както топла, така и студена.
Рецепта: Прахчето се разтваря в мляко или вода, като е хубаво да се подслади. Единственият вариант да се сдобиете с прахчето е да го поръчате онлайн.
Характерно за: Еквадор, Никарагуа, Хондурас и Мексико