Знаете ли, че като машина на времето може да използваме храната? Звучи невероятно? Но е напълно възможно. Проучвайки с какви храни са се хранели в миналото, научаваме повече за бита и ежедневието на предците ни, за техните навици и вкусове.
Крокмачът е вид солено ястие, което традиционно се приготвя в Северна България. Това е един от начините да се съхрани по-голямо количество овче мляко и да се направи зимнина. В асортимента на някои магазини може да се открие катък, чийто вкус доста се доближава до този на крокмача. Между двата продукта обаче има разлика - както в приготвянето, така и в съдържанието.
"С какво ще се хранят във фермата очаквайте да видите във "Фермата" по bTV тази есен. Всички любопитни подробности следете на Facebook страницата на предаването."
Крокмачът се прави от овче мляко, което се дои през август и началото на септември, защото тогава е най-гъсто. Към 1 литър мляко се добавят 1 с.л. сол и два, или три аспирина.
Млякото се вари около 2 часа на водна баня. По принцип от крокмача се произвеждат големи количества, защото приготвянето му е трудоемко. Затова се използват около 20 литра мляко, като при подготовка се запазва съотношението на другите продукти.
Свареното мляко се охлажда. Към него се добавя солта. Оставя се в хладно помещение да узрее. Там той престоява около седмица, като всеки ден задължително се разбърква по няколко пъти с дълга лъжица, която да може да стигне до дъното на съда. Бъркането е с цел крокмачът да не хваща каймак и да остане хомогенен като консистенция. Когато започне леко да се сгъстява, се добавят аспирините, които предварително се разтварят в малко вода. Те подсилват процеса на узряване.
"С какво ще се хранят във фермата очаквайте да видите във "Фермата" по bTV тази есен. Всички любопитни подробности следете на Facebook страницата на предаването."
Пресният крокмач е рядък – гребе се с лъжица. С времето узрява, при което става толкова плътен, че може да се реже с нож. За зимата се затваря в стъклени буркани или в делви.