В зимните дни едно от удоволствията е да изпием една чаша вино, за да се сгреем.
Истината е, че алкохолът отнема от естествената топлина на организма. Усещането за повишаване на телесната температура е измамно. Да, в началото виното (греяно или не) разширява кръвоносните съдове и затопля, но в крайна сметка естествените функции на организма надделяват.
Те регулират топлообмена по определен начин. Започнем ли да губим топлина, съдовете се свиват. Алкохолът изключва този механизъм. Следователно вените са разширени, въпреки че телесната температура е по-ниска. Този ефект се запазва докато алкохолът се намира в кръвта.
Ако изпием една чаша вино навън и после се приберем на топло, ефектът няма да има голямо влияние върху тялото. Притеснително би било ако дълго време стоим на студено и продължим да консумираме алкохолната напитка.
Причините? Освен пристрастяването, алкохолът оказва влияние в частите на мозъка, отговарящи за контрола на мускулите, речта, координацията, вземането на решения и т.н. Съответно губим ефективността си, което може да предизвика сериозни последици - изгубване на съзнание, безчувственост в крайниците и др.
Затова е препоръчително да залагаме на чая, който освен, че е полезен за здравето, има същия ефект върху организма. Всяка топла напитка допринася за отпускане и разширяване на кръвоносните съдове. За разлика от алкохола те не изключват естествения механизъм за регулиране на топлообмена в тялото и свиването на съдовете под въздействие на студа.