Маточината расте из цялата страна като диво растение, но може да бъде култивирана в домашната градина. Снимките, които виждате, съм направила на вилното място на моите родители. Майка ми си спомня, че около кошерите на дядо ми винаги е имало туфи с маточина. Очевидно е знаел, че вкусът на меда е с високо качество, когато около кошерите расте маточина.

Тези, които обичат маточина, подсещам, че вече е време за брането й

Според билковия календар тя може да се бере до юли, но за да запази приятния си аромат, стръковете маточина се събират преди цъфтежа. Използвайте ножица, за да не прекършвате стъбълцата.

За правилното й сушене изберете сенчесто място под навес. Най-подходящите часове за бране са утринните, след като е преминала  росата. За да съхраните вече изсушената маточина, я поставете в хартиени пликове или памучни торбички. Така ще си осигурите екстравагантна подправка и ароматен, успокояващ и полезен чай за есента и зимата.  За да се насладите на аромата му, който напомня на лимон и мента, пригответе го като запарка с вряща вода.


Снимка: Вергиния Николова

Маточината е известна най-вече с успокояващото си действие,

което се дължи на цитрала. Богатото съдържание на етерични масла като цитрал, гераниол и цитронелол придават спазмолитичен ефект върху храносмилателната и  дихателната системи. Като подправка е особено подходяща за гъбни ястия, за които знаем, че са по-трудно смилаеми, както и за по-тлъстите риби и меса.

За ароматни ястия

Аз, например, използвам 2-3 листчета свежа маточина заедно с 1-2 листенца градински чай, повечко магданоз и няколко стръка пресен чесън. Тази комбинация придава на зелената салата прекрасен аромат. А миналата неделя приготвих курбан чорба с агнешко, към която освен калоферче и салвия, добавих и маточина – за разкош. Вярно е, че месото в курбана беше прясно и много вкусно, но и подправките билки допринесоха много за комплиментите, които получих като готвачка.