Психологични причини за гризане на нокти и мъртвите кожички около ноктите са стресът и нуждата от утеха. Постепенно те се превръщат в отблъскващ навик, който може да попречи на успеха при кандидатстване за работа. Съществува и опасност от усложнения с поява на инфекции, тъй като с разкървавяването им се създава входна врата за бактерии и гъбички.
Разбира се, когато се вземе твърдо решение да се преустанови този лош навик, добрите резултати бързо ще последват. Отбележете в календара си началото и маркирайте всеки следващ " победен” ден без изгризани нокти. Първият ден е най-трудно да се държат ръцете далеч от устата. Затова е добре да се стиска мека топка-антистрес. Напишете на бележка, която лесно ще виждате, че вече няма да си причинявате тази болка. Поглеждайте я редовно и започнете да си изработвате нови маниери.
През това време придайте на ноктите по-добър вид със следните грижи:
1. Избутайте кожичките.
2. Изпилете повърхността на ноктите с най-фина пила.
3. Масажирайте със зехтин мястото около нокътното легло на всички пръсти.
4. Намажете целите ръце с овлажняващ крем за ръце.
5. Преди лакиране на ноктите нанесете заздравител.
6. За укрепване на ноктите са нужни храни, богати на протеини, сяра и калций - месо, риба, мляко и млечни произведения, ябълки, грозде, чесън и лук.
7. Всеки ден правете релаксиращ масаж на ноктите с бадемово масло, зехтин или витаминозен лосион, като разтривате нежно нокътното легло. Така се подобрява храненето на тъканта за по-бърз растеж.
8. Предпазвайте ръцете и ноктите с домакински ръкавици при почистване и ползване на химически препарати.