Редовното почистване на зъбите запазва усмивката бяла и красива, а дъхът в устата - свеж. Състоянието на зъбите до известна степен зависи от генетичните дадености, но много повече от хигиената. Предпазването винаги е за предпочитане пред лечението на кариесите и ваденето на зъби.
Правилното миене предотвратява до 50% развалянето на зъбите
Необходимо е зъбите да се мият два пъти на ден.
Четката да се държи леко, без да се натиска, за да не се нараняват допълнително венците.
Зъбните повърхности се почистват само с кръгови движения.
Миенето продължава минимум 2 минути.
След изчеткване устната кухина се изплаква старателно.
Зъбната четка трябва да подменяте на всеки 3 месеца
Предпочитайте четка с малка глава и с меки косми.
Не търкайте в хоризонтална посока, за да не претривате зъбните шийки.
Сменяйте марките и състава на пастите за зъби. Препоръчват се съдържащите калций и растителни извлеци. Най-добре е да използвате две различни пасти за зъби с редуване. Едната да бъде използвана вечер за укрепване на венците, а другата - за сутрешен свеж дъх.
Допълнително почиствайте междузъбните пространства с клечки за зъби или с конци за зъби, т.нар. "флосене”. Най-ефективни са зъбните душове.
Необходимо е да очиствате и повърхността на езика, където се развиват бактериите.
Здрави зъби се поддържат и с правилно хранене
Избирайте такава храна, за която зъбите ще кажат "благодаря”. Включвайте в менюто си повече твърда храна (ябълки, моркови, краставици). Тя укрепва зъбите, масажира венците и активира повече слюнка, която изпълнява защитна роля срещу бактериите в устата.
Внимателно с температурата на консумираната храна. Не злоупотребявайте с гореща или храна от хладилника, защото големите температурни разлики не са полезни за здравината на зъбите и затрудняват храносмилателната система.
Тъмно зелените зеленчуци - спанак, коприва, лапад, магданоз, копър, броколи, са полезни заради витамин К, който участва в контрола на кървенето. Освен това те са богат източник на витамин С, който поддържа здравето на меките тъкани.
Млякото и млечните продукти са основен източник на калций - основен елемент, необходим за минерализацията на зъбите.
Избягвайте храни със захар
Захарта и скорбялата създават киселини, които директно атакуват и увреждат зъбите и водят до кариеси.
Лепкавите храни (желирани, "дъвчещи” бонбони, карамелени десерти, сушени плодове), които изискват по-упорито дъвчене, се разтварят бавно, задържат се по зъбите и ги увреждат.
Винаги изплаквайте устата си след хранене с вода.
За здрави венци е необходимо да ядете храни, богати на витамин В. Най-много организмът може да получи чрез пилешко месо, риба, бобови, млечни продукти и пълнозърнестите храни.
Начини за избелване на зъбите
За тези, които обичат природните средства, могат да се жабурят с разтвор на сода бикарбонат, запарка от лайка или с отвара от смрадлика.
Прах от куркума върху четката с паста за зъби също почиства повърхността им. Не се препоръчва по-често от един път в седмицата.
Ако нямате нищо подходящо за избелване на зъбите у дома, с памучно тампонче, напоено с прясно изцеден лимонов сок, може да потъркате зъбните повърхности и след това да изплакнете устата.
Най-ефективно ще бъде, ако вашият стоматолог ви предложи подходящото за вас средство за избелване.
Чисти, здрави и бели зъби са предпоставка за красива усмивка. А усмихнати винаги сте по-чаровни.