Играта "Ти ме искаш, но аз теб не" може да е част от съблазняването, но може да показва и ниско самочувствие и нереалистични романтични очаквания.
Клиничният психолог Себастиян Гарнер, преподавател в университет в Париж, разделя хората на 4 типа, според това колко са податливи да се привързват към партньори, които ги отхвърлят, пише "Фигаро".
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Еротомани
"Много често грешното убеждение, че ни обичат, води до привързване към човек, който всъщност е равнодушен към нас. Това е в патологичния профил на хора, които често са еротомани или с параноидни илюзии. В повечето от случаите зад това странно привличане стои ниска самооценка и зависимост от другия" - е мнението на психолога.
Според него опитът ни да съблазним този, на когото се възхищаваме, но е безразличен към нас, може да се окаже добър път за повишаване на самочувствието като вид компенсация.
"За мъжете е важно да се покажат като съблазнители, спечелвайки жената като трофей. За жените пък това е по-скоро въпрос на сбъдване на романтичната мечта за прекрасния принц" - уточнява Гарнер.
Семейството
В други случаи причината да преследваме някого, който ни отхвърля, се крие в семейството, в което сме отраснали. Някои хора са отраснали в такъв модел, в който не са били уважавани и признавани достатъчно. Оттам идва и несъзнателното влечение към хора, които са безразлични.
Хора, които не могат да са във връзка
Съществуват и хора, които целенасочено търсят партньори, които са непристъпни. Те обичат да си поставят трудни романтични предизвикателства.
"Често става дума за сложност в изграждането на връзка с партньор. Изборът на недостъпен партньор е оправдание за тях, че връзката им не се получава." - твърди психологът.
Липсата като сексуално предизвикателство
Сходен е и профилът на хора, при които се появява романтично сексуално желание само когато обектът липсва и трябва да бъде преследван. Безразличието на другия в такъв случай действа като стимул. да бъдат отхвърляни за някои хора дори предизвиква наслада.
Подобни небалансирани отношения могат да бъдат двигател за промяна, но могат и да бъдат пагубни са увереността и реализацията на човек.