Прасковите са близки роднини на сливите, кайсиите, черешите и бадемите. Те се считат за костилкови плодове, защото месестата им част обгражда черупка, в която се намира ядливо семе. Прасковите са един от най-вкусните и предпочитани плодове, а ползите им за красотата и здравето са мнобройни. Кои са най-полезните хранителни качества на прасковите?
Родината на прасковата е Китай. Ботаническото си име Prunus Persiaca (Персийска слива) полезният плод получава поради факта, че пристига до границите на Римската империя през Персия по пътя на коприната. Днес прасковата е сред най-разпространените овощни видове и у нас, заради изключително приятния вкус и сочност – до 90 % от съдържанието на плода е водно.
В Китай прасковеното дръвче е смятано за дърво на живота, а плодовете му за символ на безсмъртие. Прасковата е наричана още "кралицата на плодовете", тъй като е най-популярният плод след ябълките.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Нектарините от друга страна се считат за заместители на прасковите, като единствената разлика между праскови и нектарини е нежния мъх по кожицата на прасковата. Нектарините са по-устойчиви и имат по-червен цвят с по-осезаем аромат.
Хранителни стойности
Прасковите са богати на много витамини, минерали и полезни растителни съединения. Една средно голяма праскова (161 грама) осигурява приблизително:
- Калории: 74 ккал
- Протеини: 1,46 грама
- Мазнини: 0,435 грама
- Въглехидрати: 16,3 грама
- Фибри: 2,42 грама
- Витамин C: 6,6 мг (7,3% от дневната стойност)
- Витамин A: 38,6 мг (4,3% от ДН)
- Калий: 196 мг (4,2% от ДН)
- Ниацин: 1,3 мг (8,1% от ДН)
- Мед: 0,126 мг (14% от ДН)
Прасковите също така предлагат малки количества магнезий, фосфор, желязо и някои витамини от група В. Високото съдържание на калий е едно от най-големите предимства на мъхестия плод. При недостиг на калий човек изпитва физическо безсилие, психическа умора и апатия.
Освен това, те са пълни с антиоксиданти. Тези полезни растителни съединения се борят с оксидативните увреждания и помагат за защитата на тялото от стареене и болести. Колкото по-свеж и узрял е плодът, толкова повече антиоксиданти съдържа.
Съединенията на фосфора в прасковите спомагат за подобряване на паметта и активността на мозъчните процеси. Например, основна съставка на "еликсира на безсмъртието" на старците даоси са били прасковите. Съвременното обяснение на този факт се търси в способността на антиоксидантите да предпазват от раково израждане клетките и да предотвратяват стареенето.
Обновяват кожата
Витамин А и бетакаротините подобряват зрението, свежестта и здравината на кожата. Прасковите съдържат ценните органични киселини - ябълчна, винена, лимонена и витамините В1, В2, В9, PP, С, Е и бетакаротин. Високото съдържание на витамин С ( 6-7 mg / 100 g) придава отлично антиоксидантно действие и превръща прасковите в помощници в регенеративните процеси на тъканите в тялото.
Освен това приема на праскови подобрява способността на кожата да задържа влага, което пък я държи хидратирана и млада.
Диети
Плодът може лесно да стане част от почти всяка диета или хранителен режим. Те влизат в диетите за редукция на теглото поради факта, че при метаболизма на една праскова организмът изразходва малко повече калории, отколкото се усвояват от нея.
Включването му в храненията може да бъде разнообразно - сурови, печени, гриловани, задушени или сотирани, като те са подходящи както за топли, така и за студени ястия. Прасковите често са част от свежи салати, с които са неочаквано добра комбинация.
Улесняват храносмилането
Чрез този вкусен плод може да се регулира моториката на червата. След редовна консумация може да се постигне антипаразитен ефект и детоксикация на организма.
Цветовете на прасковата са също толкова полезни, колкото плода. Те са популярни в традиционната китайска медицина за лечение на храносмилателни нарушения.
Как Виолина от "MasterChef" приготвя пиле с праскови в бяло вино, песто и бурата - вижте в следващото видео.
Последвайте ladyzone.bg във FACEBOOK
Последвайте ladyzone.bg в INSTAGRAM
Последвайте ladyzone.bg в ТIKTOK