Целиакията е сериозно автоимунно заболяване, което се проявява при генетично предразположени хора. При тях приемът на глутен води до увреждане на тънките черва. Смята се, че засяга 1 на 100 души по света, от които едва 30% са правилно диагностицирани.
Когато хората с целиакия приемат глутен - протеин, съдържащ се в зърнени култури като пшеница, ръж и ечемик, организмът им предприема имунен отговор, който атакува тънките черва. Това води до увреждане на червата, което пречи на усвояването на важни хранителни вещества.
А най-неприятно от всичко е, че причината за появата на болестта е все още неизвестна.
Заболяване по наследство
Ако човек има в семейството си родител, брат или сестра с целиакия, твърде вероятно е самият той да развие това състояние. То може да се прояви на всяка възраст, а ако не се лекува, е твърде вероятно да доведе до допълнителни сериозни здравословни проблеми.
Диагностигирането на целиакията е сравнително трудно, тъй като засяга хората по различен начин. Известни са над от 200 симптома, проявяващи се не само в храносмилателната система, но и в други части на тялото. Някои хора развиват целиакия в детска възраст, а други в зряла.
Видове
Според Световната гастроентерологична организация целиакията може да се раздели на два вида – типична и нетипична.
При типичната целиакия пациентите имат признаци и симптоми на диария и загуба на тегло, както и недостатъчен растеж при децата.
Нетипичната се проявява с леки стомашно-чревни симптоми като подуване на корема. Нерядко срещани са и желязодефицитната анемия, хроничната умора и мигрена, депресия и тревожност, изтръпване в ръцете или краката, затруднено отслабване и дори необяснимо безплодие.
Лечение
Първата и най-важна стъпка е избягване на консумацията на глутен. Човек не може да промени начина, по който организмът реагира на глутена, но можете да предотврати отключването на реакцията от него. И когато преустанови приема на глутен, тънките черва се възстановяват и отново започват да усвояват хранителните вещества. За целта обаче е необходимо спазването на стриктна, безглутенова диета до края на живота.
Допълнителното лечение може да включва прием на хранителни добавки, които да заместят всички сериозни дефицити, както и редовни изследвания, чрез които може да се уверим, че заболяването е контролирано.
Последвайте ladyzone.bg във FACEBOOK
Последвайте ladyzone.bg в INSTAGRAM
Последвайте ladyzone.bg в ТIKTOK