На 17 май 2014 г. (събота) фондация "Нашите недоносени деца" организира поход в Борисовата градина в София. Инициативата в подкрепа на недоносените деца ще започне от 11:00 часа при езерото „Ариана“ и ще продължи към Лятната сцена, където ще има арт ателиета и изпълнения на детски формации.
Все още темата "недоносени бебета" не се дискутира в българското обществото и често родителите на недоносени новородени се оказват в ситуация, в която не знаят какво да очакват, какви са нуждите на детето им и към кого да се обърнат за подкрепа, отбелязват организаторите.
"Стресът, който преживява едно семейство на недоносени дете, е неописуем. Те дори не знаят, че има специалност, посветена на недоносените деца. Ние искаме национална програма, която да показва на родителите къде и при кого да отидат, за да не се лутат в безтегловност”, отбеляза проф. Боряна Слънчева, национален консултант по неонатология.
Данни, статистика, проблеми на недоносените деца
• Преждевременно роденото бебе може да тежи от около 600 до 2500 гр, като има случаи и на оцелели деца с тегло под 500 грама. Дължината е от 35 до 45 см.
• Продължителността на пребиваване в кувьоз зависи от индивидуалните особености на детето, като всички медицински манипулации се извършват в кувьоза. Средната продължителност на периода за адаптация с обкръжаващата среда при недоносените деца е 1-2 месеца.
• При недоносени деца честотата на инфекции на дихателните пътища е 10 пъти по-висока в сравнение с доносени. При децата, родени между 28-та и 32-та гестационна седмица, 60% се хоспитализират през първата година от живота им поради инфекции на дихателните пътища. Протичането е много по-тежко и тези деца се нуждаят от специализирано скъпоструващо лечение в интензивно отделение.
• Голяма част от недоносените деца, особено тези родени под 1500 гр страдат от мозъчни нарушения (кръвоизливи), които в дългосрочен аспект могат да доведат до ДЦП (детска церебрална парализа), епилепсия, нарушено нервно-психическо развитие.
• Имунната система на недоносените деца е много крехка, поради което те са изключително застрашени от развитие на инфекции, които понякога могат да бъдат фатални.
• Голяма част от преждевременно родените деца са застрашени от зрителни проблеми и в частност ретинопатия. Погрешно е схващането, че развитието на ретинопатия е свързано с престоя в кувьоз. Всъщност причината е в незрялостта на кръвоносните съдове и системи на бебето, а основния рисков фактор е изключително ниското тегло под 1500 гр и раждане преди 32 гестационна седмица. Ако не се лекува навреме, ретинопатията може да доведе до ослепяване. За съжаление България е една от малкото страни, в която все още няма работеща програма срещу ретинопатия.
Всеки може да се включи в кампанията „Най-големи герои са най-малките” просто като хареса Фейсбук страницата „Недоносени бебета”.