Ново голямо проучване показва, че някои хора носят генетичен вариант, който увеличават вероятността да имат женско, а не мъжко потомство.

Изследователи анализират генома на около 450 000 мъже и жени от Обединеното кралство. И установяват, че една конкретна версия на ген, наречена rs144724107, повишава вероятността човек да има дъщеря с 10%.

Това означава, че за човек, притежаващ този вариант, шансът да има дете от женски пол нараства на 60% - а не очакваните 50%. Все още не е ясно дали вариантът rs144724107 трябва да се носи от майката, бащата или и от двамата.

Предполага се, че rs144724107 се намира близо до член от семейство гени, наречени ADAMTS. Това семейство е свързано с производството на сперматозоиди и оплождането. И предвид тази близост, rs144724107 би могъл да окаже въздействие върху пола, повлиявайки върху начина, по който този ген се включва и изключва, казват изследователите пред Live Science.

Тези открития могат да подкрепят идеята, че класическа теория за еволюционната биология е приложима към хората.

Снимка: iStock

Известна като Принцип на Фишър (на името на своя създател генетикът и биолог Роналд Фишър), теорията предполага, че полово размножаващите се организми създават равен брой мъжки и женски потомци.

Според теорията, ако в дадена популация има повече мъже, отколкото жени, еволюционният натиск би благоприятствал генни варианти, увеличаващи броя на жените, като по този начин балансират съотношението. Същото би се случило и в обратния вариант.

Затова екипът от британски изследователи идентифицира генни варианти, които влияят върху броя на мъжкото и женското потомство, което има даден индивид. Макар че при хората е трудно да се открият такива варианти - отчасти защото обикновено имат сравнително малко потомство.

Огромният набор от данни от британската биобанка обаче позволява на екипа да открие варианта rs144724107 и да установи, че само 0,5 % от участниците са негови носители. Но те предполагат, че има и други варианти, които по подобен начин влияят върху пола на потомството. 

Пред учените обаче стоят още редица задачи – тепърва предстои да се провери дали подобни варианти съществуват и в геномите на други популации. Все пак, до момента те са наблюдавали само хора изключително с европейски произход.

 Последвайте ladyzone.bg във FACEBOOK

Последвайте ladyzone.bg в INSTAGRAM

Последвайте ladyzone.bg в ТIKTOK