"Мама ми купи днес
Нова книжка с картинки.
Гледам я с интерес
И разлиствам лист по лист".
(популярна детска печсничка)
Обикновено в периода около навършването на първата годинка
децата започват да проявяват жив интерес и любопитство към приятно шумолящите и пъстри неща, които се разлистват наоколо. Познахте. Става дума за изненадващата слабост на малчовците към всякакъв род книги, книжки, списания, вестници, тефтери, тетрадки и т.н. На тази възраст малките любознайковци отдават впечатляващо много време да разгръщат, да разглеждат, а понякога дори и да поскъсват някоя и друга страничка, имала неблагоразумието да попадне в полезрението им.
За да отговорим и задоволим тази нововъзникнала страст у малчуганите,
освен че можем да им купим книжка от магазина, бихме могли да ги зарадваме с такава, като им я измайсторим вкъщи.
Ето как става това:
- Изрязват се картончета – десетина на брой – със ширина 10 см и височина 14-15 см. Откъм дългата страна с перфоратор или при липса на такъв – с пиронче, се пробиват две дупчици.
- Картоненчетата се закрепват с помощта на дебел шарен ширит или цветна панделка. На така получената книжка на всяка страничка можем да залепим красиви фотоси, рисунки, картинки, изрязани от списания, от рекламни брошури или нарисувани от нас човечета, фигурки, цветя, животни и т.н.
- Друг вариант е да облепим и кориците, и страничките с готови лъскави и многоцветни стикери.
Не бива да забравяме да заоблим с ножичка острите ъгли на картонените странички. Така измайсторената книжка може да бъде непрекъснато допълвана и обновявана от нас, а малко по-нататък и от мъниците ни. Това ги приучава към желание за творческа инициатива и съзидателни умения.
Всъщност играта с книжката,
разлистването й, посочването на определена фигурка и назоваването й, стимулират активността и любознателността у детето, съдействат за усъвършенстване координацията на движенията, развиват осезанието, мисълта и интелекта.