Редица хранителни продукти, в това число и деликатеси, някои от които изключително полезни и здравословни за възрастните, се оказват непрепоръчителни, дори забранени, за бебето до навършването му на една годинка, а някои – дори до две.

Онези, които най-много трябва да се избягват са:

  • Храните, за които са знае, че са силни алергени сами по себе си – прясно мляко, царевица и продукти от царевично брашно, фъстъци и съдържащото се в тях фъстъчено масло. Лактозата и млечните протеини в кравето мляко, също така, могат да причинят и смущения във все още незрялото стомахче на бебето.
  • Трябва сериозно да се отнесем към всички продукти, които съдържат глутен – жито, овес, ръж, ечемик. Тяхната консумация трябва да бъде ограничена до минимум поне до навършване на десет месеца.
  • Поради високата киселинност не се препоръчват до една годинка цитросовите плодове, като някои от тях могат да предизвикат и алергични реакции, както и ягодите, малините, къпините, дори и недобре узрелите домати.
  • Въвеждането на тези храни, които са трудно усвоими – яйчният белтък, както и всички бобови култури, трябва да започне едва след дванадесетия месец. Зелето пък е изключително трудно смилаема храна, поради което е нежелателно да бъде включено в бебешкото меню поне до навършване на две годинки.
  • Колкото и да е, на пръв поглед, невероятно и учудващо, медът също е една от храните, които не бива да даваме на децата си поне до навършването им на две годинки. Консумирането му може да предизвика развитието на токсини в червата на бебето.
  • Високото съдържание на протеини в месото действа изключително благотворно за растежа на бебешкия организъм. Рибата, която следва да бъде въведена като храна след месото, е изключително полезна за развитието на главния мозък и на имунната система. Но поради опасността от появата на алергии, е хубаво да се започне консумацацията й след навършване на една годинка. Същото се отнася и за така апетитните морски деликатеси. И все пак, рибата като храна е безценен природен дар. Затова бихме могли ограничено и внимателно да даваме на бебето си и в по-ранна възраст. Например ние, наскоро, след като навършихме седмия месец, смело започнахме да си похапваме и сьомга.
  • И накрая, сред забранените, се нарежда и най-голямата вкусотия – шоколадът, включително и шоколадовият сладолед, а и не само шоколадовия. За всички тях ще трябва да почакаме докато навършим поне две годинки.