Какви са рисковете от предаване на ХИВ вируса от майката на бебето, какви са шансовете това да не се случи и могат ли лекарствата да предотвратят заразяването на бебето с вируса - отговори на тези и други въпроси дава д-р Иван Костов в интервю за семейния портал "Мама, татко и аз".
Какво е перинатален ХИВ?
С „перинатален” се означава периода точно преди и точно след раждане. ХИВ идва от английското HIV - Human Immunodeficiency Virus (човешки имуннодефицитен вирус). Хив е вирусът, който атакува имунната ви система и предизвиква СПИН (синдром на придобита имунна недостатъчност). Думите „перинатален ХИВ” означават, че ХИВ вируса е предаден от майката на бебето по време на раждането.
Има 25% шанс от предаване на ХИВ-вируса на бебетата от майки, които са ХИВ-позитивни, не са лекувани и не кърмят. Добрата новина е, че лечението с комбинация от лекарства наречени антиретровирусни, може да намали този процент до 2% или по-малко.
Ако една жена иска да забременее, трябва ли да се тества за ХИВ?
Не е задължително да се тества, но лекарите препоръчват всички бременни жени да се изследват за ХИВ. Ако открие, че е носител на ХИВ вируса, може да избере да не забременява или да няма деца.
Ако вече е била бременна, когато открие, трябва да помисли за започване на лечение, за да намали шанса от предаването на болестта на нейното бебе.
Как може ХИВ-вирусът да се предаде на бебето по време на раждането?
Ако жената е носител на ХИВ вируса, бебето и може да се зарази по няколко начина:
- по време на бременността;
- по време на раждането;
- по време на кърменето.
Повечето бебета се заразяват по време на раждане. Има по-малък шанс от предаване на ХИВ-вируса, ако раждането е с Цезарово сечение.
Как се разбира дали бебето е заразено с ХИВ?
По време на бременността антителата на майката се предават на нейното бебе. Затова тестовете на всички бебета на ХИВ позитивни майки, ще дадат положителен резултат в началото. Няма значение дали са инфектирани. Бебетата задържат антителата на майките си, докато започнат да изграждат свои. Това се случва във възрастта между шестия и осемнайстия месец.
Ако бебето не е инфектирано, то ще загуби антителата от майка си и ще даде отрицателен резултат на теста за ХИВ между шестия и осемнайстия месец. Ако е инфектирано, пак ще загуби антителата от майка си, но ще започне да произвежда свои, затова ще даде положителен резултат на теста.
Трябва ли жената да прекъсне бременността си, ако открие че е ХИВ-позитивна?
Не е задължително. Трябва да говори за това с лекаря си. Лечението с антиретровирусни лекарства може да намали шанса за предаване на ХИВ вируса на бебето.
Могат ли лекарствата да предотвратят заразяването на бебето с ХИВ?
Лекарствата не могат изцяло да предпазят бебето от заразяване с ХИВ, но могат значително да намалят шанса. Антиретровирусното лекарство, наречено зидовудин (ATZ) може да намали този шанс до по-малко от 2%. Зидовудинът забавя развитието на вируса, таке че имунната система може да стане по-силна. Той често се използва в комбинация с други лекарства срещу ХИВ.
Ще навреди ли зидовудинът на бебето?
Учените и лекарите мислят, че това лекарство е безопасно за неродените бебета. Не е известно да причиняват някакви родилни дефекти. Независимо от това, лекарството не е използвано достатъчно дълго върху бременни жени, за да може да се каже какво става с децата след като порастнат. Говорете за рисковете и ползите на зидовудина с вашият лекар.
Трябва ли жената да кърми бебето си ако има ХИВ?
По-добре е да не кърми бебето си е ХИВ позитивна, защото вирусът може да се предаде чрез майчиното мляко.
Автор: д-р Иван Костов
II-ра САГБАЛ Шейново
Мобилен тел.: +359 886 398703
e-mail: [email protected]
Материалът е предоставен от mamatatkoiaz.bg