Баба Марта е едно от най-обичаните митични създания в българския фолклор. Името ѝ се свързва с месец, а особения ѝ характер - с променливото време в този период.

КОЯ Е БАБА МАРТА?

Според народните вярвания тя е сестрата на други персонажи от българските митични представи - Голям Сечко и Малък Сечко. те олицетворяват месеците януари и февруари. двамата имат същия лют характер, като Баба Марта. Но за разлика от тях, тя може да е усмихната и много добронамерена.

ТРАДИЦИИ И ОБИЧАИ

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

През март месец има много празници, свързани най-вече с настъпващата пролет, като олицетворение на новото начало. През целия месец се извършват обреди за гонене на змии и гущери, както и гадания, свързани с някои прелетни птици. На 1 март е нанй-известният празник, свързан със закачването на мартеници. В най-основния си вариант тя е представлявала само усукани бяла и червена нишка. Впоследствие към мартениците се добавят мъниста, вълна, семена и др. Мартеницата е символ на здраве и радост. 

За да омилостивят лютата Баба Марта, която носи студеното време през март, в миналото са посрещали първия ден от нейния месец „с червенко“. 

В началото на месеца си изберете един ден и по времето, което е тогава, може да гадаете каква ще бъде годината.

Белите и червните конци имат важна символика.