Тук са петте най-често задавани въпроси, които всеки родител си е задавал по отношение на пълноценното и непълноценно хранене, както и техните отговори от специалистите:
1. Влияе ли върху растежа непълноценното и неправилно хранене?
Липсата на пълноценна храна несъмнено оказва негативно влияние върху нормалното развитие и растежа на новороденото и малкото дете. Изоставането в растежа зависи от два фактора:
• От вида на храната, която е ограничена
• От продължителността на некачественото хранене
Накратко казано - една от най-честите причини за забавения растеж при мъниците е именно неправилното, некачествено и непълноценно хранене. Ето защо, за да расте детето здраво и за да се развива нормално, необходима е задължителна консумация на храни, богати на:
• Хранителни вещества (белтъчини, мазнини и въглехидрати)
• Минерални соли – калий, фосфор и т.н.,
• Витамини
• Микроелементи (желязо и цинк)
2. Доколко важна е храната през бременността и как влияе тя върху растежа на плода?
Недохранването на развиващия се плод през бременността категорично оказва ключово значение върху развитието на теглото и ръста на новороденото. Такива деца се раждат с ниско тегло и с малък ръст. Имат намалена имунна защита. Те по-често боледуват от простудни заболявания, а с напредването на възрастта – и от нарушения на сърдечно-съдовата система. Рискът от развитие на диабет при тях е значително по-голям.
3. Какви са последиците за здравето на детето, ако храната е по-бедна на белтъчини?
Растежът е силно зависим от вноса на белтъчини. В по-голямо количество те се съдържат в млякото, млечните продукти и месото. При прием на храна, бедна на белтъчини, детето изостава на тегло, а по-късно и в растежа на височина. Става по-хилаво и болнаво. Поради намаленото образуване на антитела, намалява и имунната защитата на неговия организъм срещу инфекции. При по- тежки случаи белтъчният дефицит може да доведе до анемия.