Много често в общуването си с децата и в търсенето на решение на даден проблем, казваме първото, което ни дойде на ум. Не винаги това се оказва най-добрият начин, а последствията могат да бъдат трудно преодолими. Нека да видим кои са най-честите грешни изречения, които казваме на децата си.
1.Остави ме на мира, имам работа!
До един период в живота на детето, времето, прекарано с родителите му, е най-голямото богатство за него. То опознава света и се учи да говори и общува първо с хората в семейството си. Ако успеете да изградите и запазите такова отношение на децата си към вас, ще имате най-големия коз в бъдеще – те ще ви споделят и ще се допитват до вас, дори, когато пораснат. Добре е децата да разбират, че имате работа, която е важна за вас, но се старайте да намирате време винаги, когато малкият човек има нужда от внимание. Едва ли това ще ви коства много, но със сигурност ще дадете много.
2.Недей да правиш това, защото ще те нашамаря!
Ако децата чуват това постоянно, шамарите няма да ги уплашат. Още повече, че не е препоръчително да прибягвате до тях. Колкото и да са малки, децата разбират, че отношенията се градят върху взаимното доверие и уважение.
По-добре е в такива моменти да кажете: „Не прави така, защото мама (татко) ще се почувства зле и много ще страда”. Децата обичат безкрайно родителите си и правят всичко възможно да им се харесат.
Защо първите деца са по-злояди и как да се преборим с това? >>
3.Ако не слушаш, ще кажа на баща ти (майка ти)!
В очите на децата родителите са едно цяло. Не е препоръчително да използвате единия родител като страшилище за детето, защото така сами разрушавате хармонията в семейството, която градите и която е важна за децата. Ако те усетят, че между вас има противопоставяне, много лесно ще започнат да го използват и да ви манипулират.
4.Не знам и не ми задавай повече тъпи въпроси!
Ако поседите 5 минути на детска площадка, най-честата дума, която ще чуете е „тъпо”. Това идва най-вече от семейството. Старайте се да избягвате такива определения, особено тогава, когато детето ви задава въпрос. Щом го е направило, то иска да разбере отговора. Постарайте се да му дадате такъв, но без да си измисляте. Ако не знаете нещо, по-добре си признайте и кажете на детето, че заедно ще потърсите информация и ще разберете отговора.
5.Няма да видиш никакви подаръци за рождения си ден, щом като се държиш така!
Рождените дни са свещени празници за децата. Не им отнемайте най-светлото и хубаво очакване. В такива случаи винаги е по-добре да обясните на детето как се чувствате, когато то се държи по непристоен и лош начин. Кажете му, че това не е хубаво и че така то ви кара да се чувствате тъжни и нещастни. Рамахването на пръст и заплахите не са от най-силните възпитателни методи.