Първия път, в който отглеждахте кактус, не знаехте, че тези иначе много издръжливи растения, не трябва да се поливат. Регулярните „водни грижи” за растението са довели до неговия необратим фатален край. Тази ситуация позната ли ви е?
Дори отговорът да е не, то поне веднъж ви се е случвало да сипете повече вода в саксията или пък да си мислите, че цветето не се нуждае от толкова много внимание.
Какво трябва да знаем за саксиите и влагата?
Глинените саксии са порести, което означава, че част от влагата, която сте доставили на растенията, се поема и от тях. Това означава, че тях трябва да поливате по-често. Ако погледнем от другата страна на нещата – саксиите, които са пластмасови, метални и стъклени задържат влагата, като не й позволяват да се изпарява толкова лесно. Това е лошо в случай, че сте сипали повече вода, която много бавно ще се изпари.
За саксиите, които нямат дренажни дупки на дъното е важно да поставите средно големи камъчета или друг неразграждащ се материал, за да може водата да се утаява на дъното и да бъде използвана от корена на растението в случаите, в които е жадно.
Торфът – полезен или не съвсем?
Натуралният торф, който всички познаваме играе голяма роля в почвените смеси за растения, тъй като притежава способността да задържа влагата. Един път напоен с вода, той много бавно изпарява влагата. Важно е във вашите смеси да присъства торф, но преди да сложите повече от него се посъветвайте с професионалист какво количество да използвате.
Как да проверявате дали растенията се нуждаят от вода?
Следващото странно, но много полезно действие може да се превърне в рутина. Стайните цветя в малки саксии може да проверявате като ги повдигате. Тежестта им естествено е различна, когато почвата им е суха, и когато е влажна. В началото ще е трудно, но с течение на времето интуицията ще ви показва кога е време за следващото поливане.
Кога растенията са наистина дехидратирани?
- Листата започват да растат по-бавно
- Листата започват да изсветляват
- Листата капят преждевременно
- Едно по едно листата пожълтяват и изсъхват
Но вие естествено няма да допускате да се стига до това. Както няма да позволите по вашите любими саксийни растения да се появят гъбички и бактерии. А това се получава при обратния процес – когато често ги поливате. Повечето вода създава благоприятна среда за разпространението на различни гъби и бактерии, които пък от своя страна атакуват корените, което води до смърт за растението.
Кога растенията са преполяти?
- Водата в купичката отдолу не се абсорбира от растението дълго време
- По-новите и по-старите листа окапват по едно и също време
- Корените стават кафеви, потъмняват
- Почвата на повърхността плесенясва, покрива се с бяло
Независимо какви са растенията, никога не поливайте всеки ден, дори и да по малко. Напоявайте почвата само и единствено в случаите, в които има нужда.
Кога растенията се нуждаят от повече вода:
- Когато растат активно – пускат нови листа и цветове
- Когато листата започват да стават тънки и деликатни
- Когато растенията са разположени в топли стаи и са изложени на директна слънчева светлина
- Когато саксията е малко спрямо размерите на растението
- Когато коренът или корените заемат цялото пространство на саксията
- Когато въздухът в стаята е сух (използват се духалки, климатици и печки, които допълнително го изсушават)
- Когато растението се отглежда в глинена саксия