Живеете в апартамент, но мечтаете за голяма градина? Имате много цветя, но ясно осъзнавате, че мястото им не е върху каренцето на телевизора? Решението – всичко на терасата.
В Града обаче повечето тераси или балкончета не предполагат особено голямо пространство. А и обикновено ги използваме, за да складираме там излишните вещи – зимните гуми на колата, велосипеда, метлата и лопатата, празните стъклени буркани и бутилки т.н. Все пак има някои хитрости, с които бихме могли да ги облагородим и да превърнем мястото в нашия малък зелен рай.
Използваме височините
Когато искаме да спестим пространство по хоризонталата, вдигаме всичко по вертикалата. За да има място на балкона за масичка и столчета (и за всички гореизброени непотребни вещи, които пазим), можем да позиционираме саксиите с цветята на високо. За целта използваме предметите, с които така или иначе разполагаме.
Стълбата лесно и бързо може да се превърне в цветарник. Когато не я използваме, просто подреждаме саксиите върху стъпалцата. В старите обувки също може да насадите някое стръкче.
Голяма кашпа с цветя по средата на масичката за кафе също е вариант. Размерите й трябва да са такива, че да събира много цветя, но и да не пречи, когато пийвате следобедно си кафе.
За увивните растения може да изградите телена конструкция по стените на балкона. Едрата метализирана неръждаема мрежа изпълнява същите функции.
Дупки пробиваме всякакви
Плитко растящите билки и подправки може да засеете в метални П-образни профили, закачени хоризонтално по стените. С ударна бормашина пробийте 3 дупки на стената. Ако тръбата е по-дълга – повече. Поставете дюбели и дълги винтове. Сложете профила и подсилете с тел. Хубаво е металът да е по-тънък, за да може в него да се пробият няколко отвора, от които да изтича излишната вода при поливане.
Към циментовите форми също може да закачите метални държачи за саксиите. Принципът на работа е почти същия.
Като стана дума за дупки – спокойно може да използвате дупките в средата на зимните гуми, наредени на терасата, и там да подредите някоя и друга саксия.
Висящите градини на Семирамида
Освен стените, може да използвате и тавана. Все пак съобразете се с факта, че саксиите трябва да са достъпни, за да можете да ги поливате. На метални куки закачете конопени макрамета за саксии и поставете цветята в тях.
Наопаки
Най-много пространство се открива, когато саксиите са поставени на перваза, но не от вътрешната, а от външната страна. Много хора го правят не с цел пестене на пространство, а за да покажат цветните си красоти на съседите. С този вариант на подреждане си гарантирате красиво балконче и много свободно място. Единственият недостатък е, че пушещите съседите от горния етаж, може редовно да изхвърлят фасовете си във вашите саксии.