Грижата за растения може да е голямо предизвикателство. Затова ако сте нови в занаята, никак няма да ви е трудно да се объркате.
И ако едно от новогодишните ви обещания към вас самите е това лято най-после да си спретнете малка градинка – на село или на балкона, има някои неща, които трябва да знаете.
Избегнете някои от най-честите грешки , които допускат неопитните градинари, като разберете кои са те:
1. Прекалено често поливате
Повечето нови градинари мислят, че колкото повече вода, толкова по-добре. Всъщност много по-често няма нищо такова. Дори напротив. Опитайте се да научите точно какви са нуждите на вашето растение. Ако поливате всеки ден, е много вероятно да прекалявате.
2. Опитвате се да отглеждате растения с неместен произход
Трудно ще ви е да засадите в градината си на село растения, произлизащи от друг климат, друг тип почва и прочее, и да очаквате кой знае какви резултати при родните условия. Ако се придържате към отглеждането на типични за вашия район растения, увеличавате многократно шансовете си за успех. Поинтересувайте се, използвайте семена от местен каталог и се допитайте до други градинари, които ще ви помогнат да разберете какви са реалните възможности при наличните условия.
3. Не знаете кое кога се засажда
Важно е да знаете кога е подходящият момент да засадите едно или друго растение, зеленчук и т.н. Отново – попитайте други градинари и ваши познати, които имат по-дълбоки познания относно времето, сезона и прочее за засаждане на различните растения.
4. Да торите повече невинаги е добра практика, даже често е точно обратното
Проверете какви са нуждите от торене на вашите растения и различията в разнообразните видове торове. Ако например не „храните” доматите си с нищо друго, освен с рибна емулсия, ще си имате прекрасни, големи, зелени растения. Но не и домати. Ако торите розите си с обогатител, богат на азот, ще си отгледате чудесни, зелени, розови листенца. И нито една роза. Затова - внимавайте.
5. Пазете се от прекомерно агресивни растения
Растенията често са изброени в каталозите с комбинация от чудесно звучащи качества - лесни за посев, енергично растящи, често опрашване или изключително издръжливи. Това може да значи, че растението може да стане агресивно и да се разпростре доста извън отреденото му в градината ви кътче. Каталозите са чудесен източник за намиране на редки видове, но в някои от тях цветните описания отиват твърде далеч в опитите си да ни убедят, че да отглеждаме растенията е безпроблемно, безгрижно практически перфектно начинание, в което няма как да се провалим
Вижте ТУК част 2.