Коста Каракашян е режисьор, хореограф и танцьор. Мечтата му е да работи с Кайли Миноуг и FKA Twigs. За работата си с поп звездата Рита Ора по-рано през годината Коста споделя: „Снимките с Рита Ора бяха много яки. Тя беше изключителен професионалист и всъщност видях как за много малък период от време резултата може да бъде топ, ако човек се фокусира. Тя дойде само за няколко дни и веднага знаеше как иска да изглежда, научи хореографията за ден и работата с танцьорките и с нея беше като един мастърклас. Няма нищо случайно при нея и наистина виждаш защо е толкова успешна.“
Според него в момента в музикалните клипове се избягва класическата естетика на комерсиалните танци. Тенденцията е да се търси нещо малко по-интересно, малко по-улично и нещо по-диво.
Един от неговите предстоящи проекти е филмът “Surrender”, който изследва мъжествеността в танца. За него Коста разказва:
„Surrender“ е документален филм, който ни среща с четирима много специални български танцьори, фокусът е върху мъжествеността им и кои са те като мъже на сцената и извън сцената, какво означава за един мъж в България да се занимава професионално с танци, какви са и финансовите, и социалните измерения.“
Танцьорите във филма са Светослав Сиропян, Кръстьо Методиев, Реми Туин и Никола Хаджитанев, който е премиер солист на Софийската опера и балет. Светослав танцува на токчета, Кръстьо е брейк танцьор, Реми е хип-хоп, Никола е балетист и всъщност техните преживявания са много различни.
Филмът е част от трилогията „Becoming”, заедно с филмите на Стефани Ханджийска и Силвия Чернева. Филмът “Inner Bloom“ на Стефани изследва женствеността, а филмът на Сиси изследва юношеството. Така Коста решава неговият филм да изследва мъжествеността.
„Свързах се лично с танцьори, които ме вдъхновяват и виждам, че са хора, които са постигнали нещо интересно в България и имат какво да разкажат“, обяснява Коста.
На 24 септември се проведе фестивалът за танцово кино на неговите студенти - „Фокус Кино Танц“. Обучавали са се в едногодишната програма „Фокус Кино Танц“ на Фондация “Човек с шапка” с основни лектори Коста Каракашян, Силвия Чернева и Стефани Ханджийска. На фестивала бяха представени дебютантските проекти на студентите. Повече можете да видите тук.
"Танцът пред камера е много специален, защото може да достигне до много повече хора отколкото едно сценично представление и много се вълнуваме", споделя Коста за фестивала.
Важно за него е да научи студентите си и на професионализъм и комуникация и също на умението да повлияят на зрителите така, че хората да бъдат по-леки и по-щастливи. За момента не работи с деца, но е вдъхновен да направи класове и за по-младите. Засега се е фокусирал да създава повече възможности за танцьорите от неговото поколение, а когато има повече основи, да се обърне към по-младите.
Със „Студио Каракашян“ са фокусирани върху серия от мастъркласове не само за танцьори, а за всякакви артисти. Фокусирани са върху изграждането на публичния им образ, сценичното им присъствие и поведението им пред камера.
За Коста е важно да научи студентите си и на толерантност към различните.
Блиц
Чуйте още във видеото в началото.