Всеки ден ние се сблъскваме с много негативизъм и с течение на времето сякаш пропускаме да забелязваме случващото се добро, а и чудесата, които могат да ни заредят с мотивация, ентусиазъм и сили, за да сбъдваме мечтите си. И понеже е хубаво да връщаме вярата си в доброто, днес ще ви разкажем една вдъхновяваща история, започнала доста трудно в началото, когато едно бебе се роди преждевременно и е с ниско или екстремно ниско тегло.
Малката Емма се ражда в 28-а гестационна седмица, тежи едва 900 грама и е втори близнак. За съжаление обаче преждевременното раждане оказва своето влияние и тя получава диагнозата ретинопатия на недоносените.
В началото лекарите успокояват родителите, че това не е необичайно и има голяма вероятност проблемът да се реши от само себе си, но случаят при Емма не е такъв и момиченцето губи зрението в едното си око и почти изцяло в другото.
Така започва борбата за спасяване на зрението да детето, която изглежда изгубена. До родителите на Емма застава д-р Димитрова, която прави всичко по силите си, за да спаси окото на детето, но дори тя в един момент признава, че не може да направи повече.
Мартин Тушлеков, бащата на Емма, дори предлага да ѝ дари своите очи, за да прогледне дъщеря му, но лекарката му обяснява, че трансплантацията на очи все още не е възможна. Тя обаче вдъхва надежда на семейството, като ги съветва да се обърнат към турската специалистка проф. Солмаз Акар, която специализира в тази област и е помогнала на много деца.
Така родителите на Емма трябва да съберат значителна сума само за 10 дни, за да може детето им да се подложи на първата операция. Това е първото им излизане от България и трябва да пренасят недоносената Емма в капсула, за да оцелее.
В крайна сметка операцията е успешна и Емма връща по-голямата част от зрението си в едното око. Резултатът е дългосрочен и проф. Акар смята, че няма причина Емма да не може да чете от близко разстояние.
След като много лекари в България са им казали, че Емма ще остане сляпа, родителите ѝ намират спасяването на окото ѝ за истинско чудо.
Може да чуете интервюто с бащата на Емма и с проф. Солмаз Акар във видеото.