Няма бременна жена, която не полага усилия да приема всички важни хранителни вещества за бебето си. Пълноценното хранене наистина е изключително важно. Но по цял свят все повече се говори за една конкретна съставка - фолиевата киселина, и нейната ключова роля за превенция на тежки вродени дефекти.

Другото име на фолиевата киселина е фолат или витамин B9.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Снимка: wikimedia

Интересът на научната общност към фолиевата киселина датира от 70-те години. Тогава става ясно, че приемът на достатъчно количество от витамина по време на бременността и преди зачеването е единствената профилактика на спина бифида - група вродени дефекти, които могат да увредят двигателната и отделителната система, когнитивните способности и да доведат до инвалидизация и дори до смърт. Установено е, че приемът на нужното количество фолиева киселина е достатъчен фактор да се избегне спина бифида в 70% от случаите!

Какво трябва да знаем за спина бифида?

Снимка: wikimedia

Този медицински термин обединява група вродени дефекти с различна тежест. Около 3 на 1000 бременности са засегнати от спина бифида.

Факт е, че спина бифида сравнително рядко има летален изход. Но някои от тези дефекти водят до огромни проблеми в развитието на детето, нерядко включват парализа на долните крайници и нужда от инвалидна количка. Възможно е спина бифида да засегне и когнитивните възможности. Всичко това поставя семейството под огромно напрежение, защото грижите за дете със спина бифида са сериозни, както и медицинските разходи.

Това е главната причина в България да няма точна статистика за броя на децата, родени с този вид малформации. Само допреди няколко десетилетия масовата практика у нас е родителите да изоставят деца с вродени дефекти в институции, притиснати от страха, от липсата на алтернативи за лечение и на средства.

Как възниква спина бифида и каква е ролята на фолиевата киселина?

Буквалният превод на спина бифида е “разцепен гръбнак”. Отнася се до дефекти в развитието на невралната тръба, при които част от прешлените на гръбначния мозък не се затварят напълно и част от гръбначния мозък и менингите (мембрани, които обхващат и защитават гръбначния и главния мозък) образуват малка херния в областта на гърба.

Тази нервна тъкан, незащитена от костни прешлени, е податлива на механични увреждания и възпаления.

Видове спина бифида:

  • Спина бифида окулта (скрита). Това е най-леката форма, тъй като при нея има частично незатворени прешлени, но нервната тъкан не е засегната.
  • Менингоцеле. При него има протрузия на част от предпазната мембрана, но гръбначно-мозъчната тъкан е незасегната.
  • Миеломенингоцеле. Тази най-тежка форма на спина бифида включва излизане навън на гръбначно-мозъчна течност и на част от предпазната мембрана.

Леката форма на спина бифида може да остане неустановена години наред и понякога се открива при случайно образно изследване.

По-тежките форми обаче се установяват веднага след раждане или по време на скрининга на бременността. Децата с тежка спина бифида имат различна степен на двигателни нарушения, понякога частична или пълна парализа на долните крайници, както и инконтиненция, проблеми със ставите, деформация на ходилата. Често срещани усложнения при менингоцеле или миеломенингоцеле са и Хидроцефалията и малформацията на Арнолд-Киари.

Фолиевата киселина е нужна за нормалното развитие на невралната тръба

Установено е, че фолиевата киселина има роля за развитието на невралната тръба - една от първите структури, които се оформят в процеса на развитие на ембриона.

Това ни води до една изключително важна подробност.

Тъй като невралната тръба на бебето се развива още в първия месец на бременността, фолиевата киселина е нужна на много ранен етап и трябва да се приема още преди забременяването.

А тук идва едно от основните затруднения, когато говорим за информираност и за надеждна превенция на спина бифида. Повечето бъдещи майки вземат добавки за бременни, но не навреме. При съмнение за бременност, първо се чака, за да се направи тест, следва консултация с гинеколог и едва тогава идва ред на препоръките за прием на фолиева киселина. При непланираните бременности забавянето обикновено е още по-голямо.

Какво е предимството на Folacid Meta?

Добавката представлява биоактивна форма на фолиева киселина, наречена фолат. Усвоява се директно от организма, без сложни процеси на метаболизиране, които затрудняват организма на немалка част от бременните. С Folacid Meta ще сте сигурни, че доставеното количество фолиева киселина действително ще изпълни важната си функция.

За всички жени в детеродна възраст, дори за тези, които не правят целенасочени опити да имат бебе, е важно да приемат фолиева киселина. Естествени източници на фолат са зеленолистните, бобовите, ядките, червеното цвекло, морковите, бананите, доматите, сладката царевица. Разнообразното и пълноценно хранене е важно във всяка възраст, особено за жените, на които им предстои в близко бъдеще да дарят нов живот.

А ако съзнателно планирате забременяване и правите опити, добавка като Folacid Meta е гаранция, че още в месеците преди зачеването в организма ви няма дефицит на фолиева киселина.

Снимка: wikimedia