Печене или без печене - това е най-честият въпрос, който си задава някой, заел се с правенето на чийзкейк. Макар името на сладкиша да е едно, разликата във вкуса е голяма. Ако харесвате повече вариантите без печене, разгледайте рецептите по-долу:
Чийзкейк с боровинки
Суров диетичен чийзкейк с малини
Ако предпочитате варианта, в който чийзкейкът се пече, следните рецепти са за вас:
Чийзкейк с тиква
Зелен чийзкейк
Класически американски чийзкейк
Чийзкейк със сладко от малини
Със сигурност можем да кажем, че по-лесният за приготвяне вариант е чийзкейкът без печене. При него продуктите са по-малко и има по-малко възможности нещо да се обърка при приготвянето.
Грешките, които се допускат най-често при чийзкейк с печене
- да сложите прекалено много масло при бисквитите. Така блатът става доста твърд.
- да не опаковате формата, в която печете с алуминиево фолио, и водата да проникне в блата. Така той ще се напои, ще остане леко влажен и след печенето и ще залепне за дъното.
- да извадите сладкиша от фурната, когато видите, че бухва прекалено. По време на печене това се случва, но след това той спада.
- да отворяте фурната, докато печете. Това ще доведе до напукване.
- да извадите чийзкейка от фурната веднага след установеното време за печене
- да оставите сладкиша във фурната след печене, но да отворите прозореца на кухнята, за да се проветрява, или да направите течение поради същата причина.
Независмо дали суров, или печен, добре е чийзкейкът да се прави не с бисквити, купени от магазина, а с домашно приготвени такива. Подходящи за основата му са домашно правените бисквити с 1 яйце. Добре е всички, продукти, с които ще готвите, да са на стайна температура.
Следвайте стъпките, изберете зрели, качествени плодове и да започваме!
Съставки
- 1/2 ч.ч. Боровинки
- 1 ч.ч. Ягоди
- 1 ч.ч. Череши
- 3 бр. Яйца
- 2 ч.ч. Захар
- 2 ч.ч. Квасена сметана
- 500 г Маскарпоне
- 150 г Краве масло
- 200 г Бисквити
- 1 ч.л. Агар-агар
- 300 мл Вода
Начин на приготвяне
- 1. Внимателно увийте формата за печене с алуминиево фолио. Направете го преди да сте сложили в нея каквото и да е, за да е по-лека и да ви е по-лесно. Фолиото трябва да стига поне до средата на стените. Така ще предотвратите влизането на вода при печене, както и смесването на аромати от фурната.
- 2. Смелете бисквитите на фин прах, като използвате кухненски робот, машинка за мелене или пасатор.
- 3. Разтопете маслото и го добавете към бисквитите. леко омесете с ръка. Получават се маслени трохи, които при по-силен натиск слепват до получаването на топка. Разстелете бисквитената смес върху дъното на форма с махащи се стени, която предварително сте намазали с малко от маслото. Притиснете с пръсти или с обратното на метална лъжица. Оставете в хладилника.
- 4. В дълбока купа разбийте маскарпонето. Добавете 1 ч. ч. захар и заквасената сметана и отново разбийте. Накрая, едно по едно, сложете яйцата. Отново разбийте. По желание може да овкусите крема с ванилия или лимонов зест. Ние го пропускаме, тъй като използваме изобилие от червени плодове, които дават достатъчно аромати и вкусове.
- 5. Изсипете крема върху бисквитения блат. Загладете с лъжица, за да се разпредели равномерно по цялата повърхност.
- 6. Поставете формата за печене в тава, в която налейте вода. Чийзкейкът се пече на водна баня в предварително загрята на 160 градуса фурна за час и половина.
- 7. След като чийзкейкът се изпече, оставете вратичката на фурната отворена, но сладкиша оставете вътре. Ако по време на печене е бухнал повече, докато изстива, ще спадне.
- 8. Измийте плодовете и ги почистете от листа и костилки. Сложете ги в малка касерола и поръсете с останалата част от захарта. Оставете да ври на котлона 15 минути.
- 9. В 1 с. л. вода разтворете агар-агара. Изсипете го в останалото количество вода и го сложете да кипне на котлона за 30 секунди. Добавете към плодовете и леко разбъркайте. Изсипете плодовата смес върху чийзкейка (когато е изпечен и достатъчно добре охладен) и оставете да се желира. След 20 минути ще получите лъскаво и гъвкаво плодово покритие..
- 10. Освободете от стените на формата и нарежете.