В Южна България, на брега на морето, в село Синеморец, отляво на рибарския кей, на улица "Каланджа" 37, зад двата бора и оградата, опасана с пасифлора, се намира вила за гости "Тарас Шиманский". Има едни такива набълбукани места из България, наричам ги "къщи с душа". Карат те да хитрееш, само и само да измислиш начин как да поостанеш още малко. Точно това „проклятие“ те застига във вилата още след първата нощувка.

Павлета и Тарас посрещат тук с усмивка, топло ръкуване, а може и с... кекс. Павле му е майсторка! Никога не съм виждала лично какво бърка в купата и как го пече, но няколко пъти съм опитвала от пухкавите й изкушения и нямаше как да не поискам рецептата.

Снимка: Росица Николова

Тези бухнали разкошчета се правят така:

Необходими продукти:

2 яйца
100 мл зехтин
100 мл олио
2 ч. ч. брашно
1 ч. ч. кафява захар
1 ванилия
½ ч.л. сода
½ доза есенция ром
върха на лъжичка индийско орехче
върха на лъжичка джинджифил
1 ч. л. канела
По желание – стафиди, ябълка и морков

Приготвяне:

Двете яйца се разбиват на степен 3 на миксера. Бавно се добавят захарта и ванилията и се разбива отново на същата степен. Едната чаша брашно и содата се изсипват през сито в сместа. Бърка се на степен едно. На тънка струйка се добавя и мазнината. След това се добавя и втората чаша брашно, като също се пресява през сито, и се разбърква. Добавят се канелата, джинджифила и индийското орехче. Когато сместа стане хомогенна, се добавят половин шепа стафиди и на средно ренде се настъргва половин голяма ябълка или една малка и един морков. Всичко се разбърква. Сместа се изсипва в хартиени кошнички, като се запълва 1/3 от тях. Пекат се в предварително загрята фурна за половин час на 180 градуса.

Вилата е кацнала край заливче, в което сутрин се събуждат най-красивите залези. Следобед скалите приспиват полюшващи се мащерки и ружи, а вечер кипват млякото на Млечния път.  

Снимка: https://www.facebook.com/Вила-За-Гости-Тарас-Шиманский

Морето се вижда от почти всеки ъгъл на вилата. От едната страна на портата са Корабите – двете скали, които приличат на килнали се на една страна плавателно съдове, а от дъното на двора се ширва гледка към склоновете, по които дрънчат със звънците си овцете в 9 сутринта. Дворът е зеленото късче от Рая, паднало тук, защото е натежало от плод и цвят - райски ябълки, лавандули и рози. А те са много. Павле ги наглежда всяка сутрин, навежда се, мирише ги... Да седнеш и да изпиеш сутрешното си кафе с гледка към морето, а под стола ти да са нападали розови листенца е онази сладост, заради която кафето няма нужда от захар.

Тук дори и млякото не би изкипяло, защото ще пухти и ще се вдига към ръба на тенджерата бавно, много бавно. Тук всичко е бавно. Денят е дълъг. Мирише на смокини. Към 20 часа небето лилавее.

Сладостната леност е постулат, който не бива да се нарушава. Затова ястията с предварителната заготовка са за предпочитане. Като тези кифлички с по охридска рецепта, с които Павле ни черпи.

Необходими продукти:

1/2 литър прясно мляко
1 яйце
1 с. л. сол
1 ч. л. захар
1 ½ к. л. олио
кубче мая
брашно за омесване (около 1 кг)

Снимка: Росица Николова

Приготвяне:

Плънката на солените кифлички по желание се прави от яйце с натрошено сиренце или с парченце кренвирш. Млякото се затопля толкова, че да можем да си задържим пръста в него. Разтваряме маята в него и доливаме мазнината. Добавя се малко брашанце и се оставя да шупне. След това се добавят солта, захарта и яйцето. Разбърква се добре.Към сместа постепенно се добавя пресятото брашно. Меси се, докато стане меко тесто, като меката част на ухото. Тестото не трябва да лепне.

Намазваме го с олио и го разделяме на две. Понеже е голямо количество, едната част се замразява. Може да се извади по всяко време – при нужда, или когато просто отново ни се похапва от тези вкусни кифлички. Другата част от тестото се прибира в купа в хладилника и се покрива с домакинско фолио. Добре е да престои 3-4 часа в хладилника. Най-хубаво стават, ако се замеси от предишния ден и цяла нощ престои в хладилника. Тестото се изважда от хладилника. Отделя се топка, колкото ябълка и се разточва на кръг като пица. Разрязва се на 8 еднакви парчета.

 

Снимка: Росица Николова

В широката част на всяко парче се поставя кренвирш. Ако се слага плънка от яйце и сирене, се разпределя равномерно върху парчето. Навива се  от широката към тясната част на кифличка.

Готовите кифлички подреждаме в тавичка, върху хартия за печене. Намазват се с жълтък и се поръсват със сусам или друг зърнен микс по желание. Пекат се в предварително загрята фурна 15-20 минути.

Снимка: https://www.facebook.com/Вила-За-Гости-Тарас-Шиманский

Ако вече ви е станало достатъчно морско, още рецепти на тази тематика може да намерите тук:


Сладкото със 101 зелени смокини на леля Еми

Сърце от масло с мащерка и чесън 

Леща, както я правят на морето


* И ако някой все пак вместо кекс е прочел секс, искаме на ухо да ви споделим, че във вилата има една спалня, която е с изкривен крак, заради страстна любовна нощ.