Съществуват места по света, които и до днес съхраняват историята на човешката раса. Като Денисовата пещера - място на изключителни артефакти. Тя съдържа не само доказателства за развитието на разумния човек (Homo sapiens), за съществуването на неандерталците (H. neanderthalensis ), но е и мястото, в което са открити останки на нашия по-малко известен прародител - денисовия човек (Homo denisova).
В пещерата са намерени хибриди, което показват, че в мистериозното място се е случвало междувидово смесване, вероятно все още живо в съвременния човешки геном.
Денисовата пещера е сгушена сред хълмовете на Башчелакският хребет, част от планината Алтай, Русия. Смята се, че е кръстена на отшелник на име Дионисий. А нейните най-стари жители са били денисовците, обитавали я преди около 160 000 години.
Видът им е открит едва през 2010 г., след като изследователи намират кост от пръст. Въз основа на ДНК анализ установяват, че тя е принадлежала на млада жена от неизвестен досега вид хоминин (общото определение на видове Homo), който те кръщават денисов човек.
Видът се свързва както с неандерталците, така и с разумния човек. Предполага се, че по вид и поведение са се доближавали до Homo sapiens.
Следващият исторически момент, свързан с Денисовата пещера е през 2018 г. Тогава е открит костен фрагмент на 40 000 години, който съдържа ДНК, принадлежала на хибриден женски екземпляр, кръстоска между майка неандерталка и баща денисовец. Забележителното момиче е известно като „Дени“.
Всъщност в голяма част от съвременната човешка ДНК се откриват неандерталски гени. Както и гените от денисовците – те продължават да съществуват сред хора, живеещи в Югоизточна Азия. Това е така, защото видовете са се кръстосвали помежду си в няколко различни периода през последните 65 000 години.
Съществуват доказателства, че ранните хора в Денисовата пещера са имали остър усет за артистичност и красота. Наред с изобилието от предмети, изработени от кости и бивни, археолозите откриват гривна, изработена от полиран зелен хлорит. Накитът не само, че е впечатляващо красив, дори и по днешните стандарти, но има и доказателства, че е изработен с помощта на някакъв вид бормашина и след това полиран.
Вероятно още редица находки лежат в Денисовата пещера – и е само въпроса на време да бъдат открити. Това любопитно място е още едно доказателство, че историята на човека е много по-дълбока и обширна, отколкото може да си представим, пише IFL Science.
Как преди време спелеолози откриха уникална пещера в Родопите - вижте във видеото.
Последвайте ladyzone.bg във FACEBOOK
Последвайте ladyzone.bg в INSTAGRAM
Последвайте ladyzone.bg в ТIKTOK