Еверест, със своите 8848,86 м, е най-високият връх в света. Той постоянно привлича любителите на екстремните преживявания, разпалвайки въображението им и карайки ги да превъзмогват самите себе си. Първото известно изкачване датира от 1953 г. Но едва през 90-те години на миналия век върхът започва да се превръща в популярна дестинация.
Как Хималаите са станали толкова високи
Един от начините за образуване на планини чрез сблъсъкът на две тектонични плочи. Едната започва да бута другата, движейки се под нея – в резултат на което другата се надига, превръщайки се в планинско възвишение.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Неговата височина зависи от много фактори като интензивността и продължителността на сблъсъка и дебелината и температурата на плочата. И, разбира се, ерозията. Колкото повече материал ерозира от едно планинско образование – чрез река, ледник или проливни дъждове и свлачища – толкова повече планините около него могат да се издигат.
Любопитното е, че въпреки че ерозията е един от факторите за растеж на планините, тя е и част от причините за тяхното свиване. Дали планините растат или се свиват зависи от баланса между скоростта на ерозията и скоростта на издигането, категорични са изследователите, цитирани от Live Science.
Еверест срещу Нанга Парбат
Учените предполагат, че Нанга Парбат, деветият в момента по височина връх на Земята, разположен в западната част на Хималаите, расте с достатъчно бързи темпове, за да задмине някой ден Еверест по височина.
В Нанга Парбат ерозияте се случва с много висока скорост. В сравнение в Еверест - в който нещата се случват с по-бавни темпове, което оставя върха със сравнително постоянна височина от 610 м над Нанга Парбат.
Така учените не изключва възможността, че някой ден Нанга Парбат или дори друг връх в Хималаите може да заеме челното място. Метеорологичните фактори се променят с времето, което може да доведе и до промени в темповете на растеж на върховете.
Възможно ли е изобщо да се случи
Все пак малко вероятно е някога да има връх, който да бъде значително по-висок от Еверест. Определящо значение за това има и гравитацията, която е твърде силна, за да позволи на една планина да се издигне значително над настоящата височина на Еверест.
Все пак, ако става дума за няколко метра или дори няколкостотин метра, съществува голям шанс друга планина да надмине Еверест. Но що се отнася до нещо значително и осезаемо, вероятността е почти нищожна.
Ще се случват ли все по-рядко пътешествията до Еверест - защо, вижте във видеото.
Последвайте ladyzone.bg във FACEBOOK
Последвайте ladyzone.bg в INSTAGRAM
Последвайте ladyzone.bg в ТIKTOK