Революционен акт ли е жена да кара кола? Навсякъде в западното общество, където неадекватните изпълнения на пътя веднага са приписвани на нежния пол, този въпрос би изглеждал смешен. В държава, в която едва през 2013 г. домашното насилие беше забранено със закон това не е точно така. Както и в държава, в която едва от 2005 г. са забранени насилствените бракове.

Какво да направите срещу умората зад волана

В управляваната от мюсюлманския религиозен закон шериат Саудитска Арабия жените или нямат никакви, или имат твърде малко права, които не им вършат никаква работа. В други ислямски държави като Кувейт, ОАЕ и Малайзия около 40% от жените имат работа. В Саудитска Арабия процентът е 17%, повечето от които работят работят в сектора на медицината и образованието.

Жените нямат право да работят във висшата администрация или в законодателните институции. И това е само една много малка част от нещата, които жените нямат право в арабската страна. Те нямат право и да шофират сами. Арабките са задължение през цялото време да са придружавани от мъж, независимо къде отиват.

Автомобилният сексуализъм

Именно поради тази причина, когато десетки саудитски жени излязоха да покарат колите си без придружител през миналия месец, това беше счетено за голям пробив в статуквото. Особено в предвид това, че нито една от тях не пострада по време на демонстрацията, а по-късно техните клипове в YouTube легитимираха смелостта им.

Около 69 представителки на нежния пол се включиха в акцията на 26 октомври в градовете Риад, Ал-Аса и Джеда. Една от тях - Мей ал-Сауан каза, че е карала само до магазина и когато е стигнала, се е обадила на семейството си, за да им каже, че не й се е случило нищо лошо. Тя допълни, че две “съмнителни” коли са я следвали през целия ден. Въпреки това, тя и съмишленичките й направиха малка, но решителна крачка срещу половата сегрегация в страната.