На 25 януари 1882 г. в Лондон се ражда Вирджиния Улф - една от първите модерни писателки, показали света през женските очи. Тя доказва, че няма мъжки и женски интелект, а бунтът ѝ срещу света на мъжете не е престанал да впечатлява и днес.

Вирджиния Улф, родена като Аделайн Вирджиния Стивън е британска романистка, есеистка, издател, феминистка и автор на разкази. Смятана е за една от най-изтъкнатите фигури в литературата на модернизма във Великобритания през 20 век.

Сред най-известните ѝ творби са романите "Мисис Далауей", "Към фара" и "Орландо". Именно в биографичния очерк "Орландо" Вирджиния описва своята любовница Вита, с която имат връзка, продължила повече от 10 години. През това време тя все още е омъжена. През 1941 г. отнема живота си, когато е на 59-годишна възраст - пълни джобовете си с камъни и се потапя във водите на река Оуз, която тече близо до дома ѝ в Лондон.

Днес се навършват 137 години от рождението на Вирджиния Улф, а ние почитаме британската писателска с вечните мисли и цитати от творчеството й.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

„Човек не може да мисли, обича и спи добре, ако не е вечерял добре.“

„Като жена аз нямам страна. Като жена моята страна е целият свят.“

„Една жена трябва да има пари и собствена стая, ако иска да пише проза.“

„Всеки човек има минало, укрито в него като страници от книга, известна единствено на него самия. Хората обаче съдят само по заглавието.“

„Някой трябва да умре, за да може останалата част да цени живота повече.“

„Езикът е вино върху устните.“

„Нищо не се е случило в действителност, докато то не е записано.“

„Телефон, който прекъсва най-сериозните разговори и най-важните наблюдения, крие своя
собствена романтика.“

Снимка: Getty Images

„Не може да има две мнения за това какво представлява интелектуалецът. Той е мъж или жена, който язди ума си в галоп из страната в преследване на една идея.“

„Бях в странно настроение, мислейки себе си за много стара, но сега съм отново жена - както винаги съм била, когато пиша.“

„Очите на другите - нашите затвори, техните мисли - нашите клетки.“

„Историята на противопоставянето на мъжете срещу еманципацията на жените е по-интересна може би от историята на самата еманципация.“

„Истината е, че жените често ми харесват. Харесвам тяхната неконвенционалност. Харесва ми тяхната завършеност. Харесва ми тяхната анонимност.“