На 89-годишна възраст почина нобеловият лауреат за литература Марио Варгас Льоса, предадоха световните агенции, като се позоваха на съобщение на неговото семейство, публикувано в социалната мрежа X. Писателят е издъхнал в перуанската столица Лима, където живееше от няколко месеца, далеч от обществения живот.

„С дълбока тъга ние съобщаваме, че нашият баща, Марио Варгас Льоса, почина в Лима, заобиколен от семейството си и в покой на душата“, написа големият син на писателя – Алваро. Съобщението е подписано и от брат му Гонсало и от сестра му Моргана и беше постнато в 00,23 ч. по Гринуич в социалната мрежа.

В последните месеци имаше слухове, че здравето на нобеловия лауреат се е влошило.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Роден в семейство от средната класа на Перу, Варгас Льоса беше един от главните герои на разцвета на латиноамериканската литература през 60-те и 70-те години на миналия век заедно с колумбиеца Габриел Гарсия Маркес и с аржентинеца Хулио Кортасар.

Творбите на Варгас Льоса, който е франкофон, са преведени на тридесет езика. Той е много уважаван във Франция, но също така има и испанско гражданство, предоставено му през 1993 г.

Роден в Арекипа, в Южно Перу на 28 март 1936 г., Варкас Льоса е отгледан от майка си и от баба си и дядо си по майчина линия първо в Боливия, а после в Перу. Той учи във военната академия в Лима, след което следва литература и прохожда първо в журналистиката.

През 1959 г. се настанява да живее в Париж, за да може да твори и започва да пише, като модел за подражание му е „Мадам Бовари“ на Гюстав Флобер, която той чете всяка вечер преди лягане.

В Париж Варгас Льоса е и преводач, преподавател по испански език и журналист за агенция Франс прес.  Там той се жени и за своя близка родственица, която е с 10 години по-голяма от него.

Кариерата му започва през 1959 г. с първи разкази. Последват редица творби, сред които„Градът и кучетата“ , „Зелената къща“, „Разговор в Катедралата“,  „Панталеон и посетителките“, „Леля Хулия и писачът“, „Войната в края на света“, „Кой уби Паломино Молеро?“, „Възхвала на мащехата“, „Празникът на козела“ (2000), „Лудориите на лошото момиче“ (2006), много от които са издадени и на български.

Писателят се зарича да пише до края на дните си, но е привлечен от Кубинската революция на Фидел Кастро, след това обаче се дистанцира от комунистическия режим, разочарован от него.

Варгас Льоса продължава да се занимава с политика и дори се кандидатира за президент на Перу, като представител на десноцентристка коалиция през 1990 г., като победата му изглежда гарантирана, но тогава внезапно печели никому неизвестният агроном Алберто Фухимори.

Снимка: Getty Images

Варгас Льоса след това изоставя и политиката. Но никога не престава да следи какво се случва в международен план и редовно критикува популизма, дефиниран от него като болест на демокрацията, като в него той включва и чавизма и кастризма в Латинска Америка и крайната десница и радикалната левица в Европа.

Варгас Льоса поддържа тясно приятелство с Гарсия Маркес, преди мистериозен диспут да доведе до прекратяване на отношенията между двамата.

Варгас Льоса има два брака зад гърба си, а през 2015 г. привлича вниманието и на светските издания заради връзката с испанката от филипински произход Исабел Прейслер, бивша половинка на певеца Хулио Иглесиас. Двойката обаче се разделя седем години по-късно.

"Ние, латиноамериканците, сме големи мечтатели по природа и трудно различаваме реалния свят от фикцията. Затова ние имаме толкова добри музиканти, поети, художници и писатели, но също така и ужасни и посредствени лидери“, заяви Варгас Льоса през 2010 г., малко преди да получи Нобеловата награда за литература.

Снимка: Getty Images

Варгас Льоса е носител на множество други награди, а през 2013 г. е удостоен с почетното звание доктор хонорис кауза на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. През 2016 г. му е присъдена международната награда „Педро Енрикес Уреня“ на Доминиканската република. През 2021 г. е избран за член на Френската академия.

Смятан е за последния представител на златното поколение латиноамерикански писатели.

Последвайте ladyzone.bg във FACEBOOK

Последвайте ladyzone.bg в INSTAGRAM

Последвайте ladyzone.bg в ТIKTOK