Исторически "Оскар" за Клои Жао - режисьорката стана едва втората жена (след Катрин Бигалоу) в почти 100-годишната остория на наградите, която печели златната статуетка в категорията за най-добър режисьор.
Китайката беше отличена за работата си по филма "Земя на номади", който стана големият победител на тазгодишната церемония по връчване на наградите "Оскар".
Клои Жао стана и първата азиатка и първата цветнокожа жена, номинирана (и спечелила) наградата за най-добър режисьор на Оскарите.
Клои Жао е родена в Китай и е живяла в Пекин до 14-годишна възраст. След това учи в Лондон, по-късно завършва гимназия в Лос Анджелис, а след нея – филмова школа в Ню Йорк.
"Земя на номади" спечели "Оскар" за най-добър филм, а Франсис Макдорманд, която играе ролята на Фърн във филма, грабна златната статуетка за най-добра актриса в главна роля - трета в кариерата й.
Това е историческа трета златна статуетка за Франсис Макдорманд в категорията за най-добра женска роля, което я превръща в жената с най-много Оскари след Катрин Хепбърн - единствената носителка на четири награди "Оскар" за най-добра женска роля, записана в "Рекордите на Гинес" и рекордите на Оскарите.
"Земя на номади" е едва втората лента, режисирана от жена, който печели в основната категория за най-добър филм.
"Искаме да благодарим на всички сърца и умове, които се събраха, за да се създаде този филм. Искаме да изразим благодарността си на общността на номадите. Благодарим, че ни припомнихте как изглеждат истинската милост и добрина", каза Жао, след като получиха статуетката за най-добър филм.
"Нямам думи, безмълвна съм", каза Макдорманд след отличието за ролята й в "Земя на номади".
Оскарите, които Клои Жао спечели за режисура и за най-добър филм за лентата "Земя на номади", бяха посрещнати с цензура в Китай. Жао беше силно критикувана в родината си заради коментари за политическата система, в които според твърдения в социалните мрежи е обидила Китай.
Още през април медийните регулатори в страната решиха да не излъчват церемонията по връчването на наградите "Оскар". Така церемонията не беше излъчена за първи път от 50 години.