Случвало ли ви се е да загубите представа за времето, докато потъвате в собствените си размисли? Това е често срещан защитен механизъм на ума, който може да ни помогне да създадем по-добра представа за случващото се около нас. Ескипизмът може и да ни навреди в момента, в който тази нова представа се превърне в илюзия.
Какво представлява ескипизмът?
Ескипизмът е стратегия за справяне с проблемите, която предполага тенденцията да се избягва реалността, в търсене на желаната сигурност и спокойствие в свят, за който си фантазираме. Това обикновено предполага бягство от реалността, за да се намери убежище във въображаема и паралелна вселена, въпреки че може да включва фантазии, свързани с по-добро, по-красиво, успешно или значимо "его".
Известен още като "синдром на Худини" заради способностите на легендарния унгарски ескейпист от 19 век. В психологията обаче ескипизмът е механизъм, който включва бягство от конфликти, проблеми и/или ежедневни отговорности.
Съществуват различни начини да избягваме реалността, която не ни харесва. Някои хора могат да прекарат часове в опита да отключат следващото ниво на видео игра, други се губят в черната дупка на социалните мрежи. Има такива, които се потапят в маратон по гледане на сериали, и такива, които потъват в света на книгите, поясняват в сайта на Фрамар.
Видове ескипизъм
Терминът се използва за описание на явления в културата, социологията, литературата, психологията и психиатрията. Всяка от тези дисциплини го определя по различен начин, но като цяло се разглежда като отклонение или бягство, независимо от подробностите накъде и откъде.
Психолозите разграничават понятията здравословен и нездравословен ескипизъм. Ако осъзнаете, че с течение на времето се чувствате хармонично и съзнателно се приближавате към целта, като същевременно сте наясно, че забавянето просто ще разтегне времевата рамка и ще отложи резултата за по-късно, тогава не съществува проблем.
Но когато човек забележи признаци на нездравословен ескипизъм, т.е. безразсъдно, дългосрочно скролване в социалните мрежи, отлагане на работа и събития, фокусиране върху неприятни чувства, трябва да се консултира със специалист.
Какво трябва да знаем?
Колкото повече време прекарваме в бягство от реалността, толкова по-малко време ще имаме да разсъждаваме върху това, какво ни се случва и какво чувстваме. Трябва да знаем, че непрекъснатото бягство няма да остави страховете зад нас, само ще ги изостри, защото няма място на света, където да избягаме от себе си.
Ето защо е важно да запомните, че колкото и да е успокояващо да се отдалечаваме от реалността чрез книгите, социалните мрежи, телевизията или всяка друга дейност, която ни позволява да изключим притесненията, проблемите обикновено не изчезват сами, нито стресовите ситуации или конфликтите, които са ги породили.
Въпреки че ескипизмът може да служи като техника за справяне със стреса, който е последван от умора и претовареност, трябва да сме достатъчно зрели, за да знаем кога е дошло време да се върнем към реалността и да се изправим пред проблема.
Разговор с психолог на тема "Кога детето става възрастен" - вижте във видеото.
Последвайте ladyzone.bg във FACEBOOK
Последвайте ladyzone.bg в INSTAGRAM
Последвайте ladyzone.bg в ТIKTOK