На 21 май, в края на пролетта, е един от най-красивите празници, отбелязващи силата на имената Константин и Елена, както и красотата на огъня. Кои са ритуалите останали по нашите земи от дълбока древност и какво празнуваме днес?

На днешния ден празнуват имената Константин, Елена и техните производни - Коста, Костадин, Кочо, Костадина, Костанца, Кунка, Еленко, Еленица, Елинка, Елин, Елчо, Илона, Лена, Ленчо, Таки, Тино и др.

Какво се чества празника

На днешния ден се правят различни обредни практики, свързани с плодородие и здраве в бъдеще. За празника на св. Константин и Елена огънят е особено важен – от паленето на свещ в църквата до жаравата, върху която танцуват нестинарите. Стъпквайки на жаравата, те танцуват танц, наподобяващ по-скоро на транс. Докато изпълняват ритуала, нестинарите получават видения за бъдещето, говорят с мъртвите, пророкуват. Трансът и ритуалният им танц траят няколко минути. След танците нестинарите нямат рани по ходилата си. Някъде след нестинарските игри всички се събират отново на обща трапеза.

Нестинарите (от гр. език естия - огнище) са приемани за посредници между висшето и низшето, между небето и земята. Те са символичната връзка на хората с древните божества и огъня, който е закрилник на дома. Когато нестинарският танц приключи, всеки смелчага може да мине по жаравата.

Снимка: iStock

Правят се големи курбани. Мъжете отвеждат животното на мястото, където ще се пали огъня, начертават кръст на земята и там го заколват. След това върху кръвта струпват събраните дърва и палят огън. Жените пристигат с готовите погачи и се включват в готвенето на празнична курбан чорба и печено агне, козле или кокошка. Слага се голям казан за супата над огъня, а отстрани се изправят шишове. Всички сядат заедно на празничната трапеза, като печеното месо се поставя на трапеза, за да могат повече хора да вземат от него. Трапезата е обща, но от храната може и да се раздава. На курбана се събира цялото село, а имениците посрещат гости. 

Снимка: Istock.com

В миналото на този празник ритуално са се почиствали изворите, за да се пие чиста и сладка вода, и са се връзвали люлки, на които се люлеят момците и момите, като символ на преходност. 

Вярва се, че харесаната на 21 май мома ще бъде добра домакиня и ще роди много момчета.

Следва обредно хоро. Този, който го води, носи икона.

Снимка: iStock

21 май е празник и на родопското село Момчиловци, чиято църква "Св. св. Константин и Елена" е на над 180 години.

Повече за празника - вижте във видеото. 

Последвайте ladyzone.bg във FACEBOOK

Последвайте ladyzone.bg в INSTAGRAM

Последвайте ladyzone.bg в ТIKTOK