На 21 май, в края на пролетта, е един от най-красивите празници, отбелязващи силата на имената Константин и Елена, както и красотата на огъня. Кои са ритуалите останали по нашите земи от дълбока древност и какво празнуваме днес?
На днешния ден празнуват имената Константин, Елена и техните производни - Коста, Костадин, Кочо, Костадина, Костанца, Кунка, Еленко, Еленица, Елинка, Елин, Елчо, Илона, Лена, Ленчо, Таки, Тино и др.
Какво се чества празника
На днешния ден се правят различни обредни практики, свързани с плодородие и здраве в бъдеще. За празника на св. Константин и Елена огънят е особено важен – от паленето на свещ в църквата до жаравата, върху която танцуват нестинарите. Стъпквайки на жаравата, те танцуват танц, наподобяващ по-скоро на транс. Докато изпълняват ритуала, нестинарите получават видения за бъдещето, говорят с мъртвите, пророкуват. Трансът и ритуалният им танц траят няколко минути. След танците нестинарите нямат рани по ходилата си. Някъде след нестинарските игри всички се събират отново на обща трапеза.
Нестинарите (от гр. език естия - огнище) са приемани за посредници между висшето и низшето, между небето и земята. Те са символичната връзка на хората с древните божества и огъня, който е закрилник на дома. Когато нестинарският танц приключи, всеки смелчага може да мине по жаравата.
Правят се големи курбани. Мъжете отвеждат животното на мястото, където ще се пали огъня, начертават кръст на земята и там го заколват. След това върху кръвта струпват събраните дърва и палят огън. Жените пристигат с готовите погачи и се включват в готвенето на празнична курбан чорба и печено агне, козле или кокошка. Слага се голям казан за супата над огъня, а отстрани се изправят шишове. Всички сядат заедно на празничната трапеза, като печеното месо се поставя на трапеза, за да могат повече хора да вземат от него. Трапезата е обща, но от храната може и да се раздава. На курбана се събира цялото село, а имениците посрещат гости.
В миналото на този празник ритуално са се почиствали изворите, за да се пие чиста и сладка вода, и са се връзвали люлки, на които се люлеят момците и момите, като символ на преходност.
Вярва се, че харесаната на 21 май мома ще бъде добра домакиня и ще роди много момчета.
Следва обредно хоро. Този, който го води, носи икона.
21 май е празник и на родопското село Момчиловци, чиято църква "Св. св. Константин и Елена" е на над 180 години.
Повече за празника - вижте във видеото.
Последвайте ladyzone.bg във FACEBOOK
Последвайте ladyzone.bg в INSTAGRAM
Последвайте ladyzone.bg в ТIKTOK