Януари месец почти винаги е труден за преживяване от финансова гледна точка. Обикновено портфейлът ни е доста изтънял заради празниците, удоволствията, които сме си позволили и партитата по Коледа и Нова година. Да изкараш до края на месеца без пари може да бъде предизвикателство. Но има няколко начина, по които можеш да се справиш, като се съсредоточиш върху минимизиране на разходите и намиране на алтернативни източници на доходи.

Ето няколко идеи, които могат да ти помогнат:

1. Минимизирай разходите си

Хранене: Опитай се да готвиш вкъщи с основни продукти, като ориз, паста, картофи и сезонни зеленчуци. Ако имаш някои съставки у дома - домашни консерви, замразени зеленчуци, използвай ги, за да избегнеш купуването на нови продукти.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Снимка: iStock



Транспорт: Ако можеш, използвай обществен транспорт, ходи пеша или пътувай с колело в дните, в които температурите го позволяват. Това е добра алтернатива на таксита или личен автомобил.

Прекрати ненужните абонаменти: Прегледай абонаментите си за услуги като стрийминг платформи или приложения и временно ги спри, ако не са наложителни.

2. Търси безплатни възможности за забавление

Животът не бива да спира, колкото и труден да е първият месец на годината. Факт е обаче, че има много алтернативи за забавление, които са безплатни. Разгледай за такива събития в града или онлайн  - лекции, концерти, изложби, уоркшопи. Много хора в началото на годината се опитват да промотират бизнесите си и правят дни на отворените врати. Така можеш да пробваш нови фитнес, йога студио и др. Използвай безплатни ресурси за учене или развлекателни дейности като книги, подкасти, документални филми и музика.

3. Предложи услуги или помощ на приятели и познати

Може да предложиш помощ за почистване, разходки на домашни любимци, взимане на дете от училище или други малки задачи в замяна на малка сума или бартер. Потърси онлайн платформи за работа, като фрийланс платформи, където можеш да предложиш уменията си, било то писане, графичен дизайн, превод или друга работа.

4. Продай ненужните вещи

Разгледай дома си за неща, които вече не използваш:

  • стари дрехи,
  • техника,
  • книги
  • мебели
  • телефони

Продай ги онлайн или на местни базари.

5. Бъди креативен с бартерите
Ако нямаш пари, може да предложиш стоки или услуги срещу неща, които ти трябват – например размяна на храна, помощ в домакинството или други услуги.



6. Възползвай се от социални програми или помощи
Ако ситуацията е сериозна, можеш да провериш за местни социални програми или помощи, които биха могли да ти помогнат в този период.

Най-важното е да се запазиш спокоен и да подходиш с гъвкавост към ситуацията. Има много начини да преминеш през трудни моменти, като се фокусираш върху дългосрочни решения и краткосрочни адаптации.