Изкуственият интелект ще замени лекари и учители. Няколко смели прогнози за бъдещето направи Бил Гейтс - и по-конкретно за ролята, която изкуственият интелект (ИИ) ще има в него. Изказванията му бързо обиколиха интернет пространството и породиха редица противоречиви чувства. Прогнозите на Гейтс са базирани на собствения му опит в областта на компютърните технологии и на промените, на които е станал свидетел през годините. "Някога компютрите бяха скъпи и трудно достижими, а сега не са", казва той и допълва, че това ще се случи и с изкуствения интелект.
Схващанията си за бъдещето основателят на Мicrosoft сподели по време на участието в The Tonight Show with Jimmy Fallon. "ИИ ще промени света и ще компенсира липсата на висок интелект", категоричен е Гейт.
"Факт е, че епохата, в която живеем ражда все по-малко велики умове - лекари, учители. ИИ ще компенсира това, предоставяйки ни отлични лекарски съвети или уроци на високо ниво. Това ще разреши и проблемите с недостига на квалифицирани кадри като цяло."
Ще замени ли изкуственият интелект хората?
Изобщо ще имаме ли нужда от хора?", следва логичният въпрос от страна водещия на шоуто, на който Гейтс просто отговоря: "Не, за повечето неща".
Основната критика тук е, че изкуственият интелект е все още твърде "слаб" в подобни професии. Чатботът на Google - Gemini, например въпреки популярността си, продължава да дава грешни изявления. Алгоритмите за машинно обучение в медицината са постигнали голям напредък в прогнозирането на определени състояния, но като цяло продължават да са предубедени към жените и цветнокожите и пропускат техни заболявания. И предвид, че подобни неравенства съществуват в медицината, внедряването на ИИ вероятно ще ги задълбочи, пише IFLScience.
Само 2 или 3 работни дни - възможно ли е?
Друго крайно твърдение на Бил Гейт е свързано с продължителността на работната седмица. Според него, в бъдеще тя ще е едва два или три дни. По-кратко време, прекарано в труд, е нещо, което повечето хора биха искали. Четиридневната работна седмица може да донесе много ползи на работниците, без да намалява производителността на компаниите. Това е дори доказано чрез пилотна програма, проведена в Обединеното кралство, чиито резултати са толкова добри, че голяма част от изпробвалите я компании, решават да я запазят.
Големият минус тук обаче е, че макар и ИИ да намали времето на работния процес, надали ще подобри ежедневното работно натоварване. Освен това не може да замени скучни или потенциално опасни работни места. Обучен е най-вече да изпълнява творчески задачи като писане или създаване на изкуство - за което вече получава обвинения, че е посредством крадено изкуство.
Така че, въпреки постоянното развитие на технологиите, предвиждането на бъдещето остава догадка. Единственото, в което на този етап може да сме сигурни е, че ИИ със сигурност променя и оформя нашия свят. Но дали е за добро или за лошо - само времето може да покаже.
Последвайте ladyzone.bg във FACEBOOK
Последвайте ladyzone.bg в INSTAGRAM
Последвайте ladyzone.bg в ТIKTOK