Покрай протестите, разразили се след убийството на чернокожия Джордж Флойд в САЩ, много хора започнаха да настояват за по-равно отношение към хората от различни раси във всички сфери на живота. И ако има сфера, в която неравенството да е най-очевидна за най-голям брой хора, то това е киното. Американската и европейската киноиндустрия в продължение на десетилетия е третирала чернокожите актьори и създатели на филми като второ качество и то в най-добрия случай - повечето пъти направо са игнорирани.

Миналата седмица медиите обърнаха голямо внимание на факта, че някои стари филми и сериали, обвинени в расизъм, слизат от повечето стрийминг платформи. Най-шокиращо беше премахването на “Отнесени от вихъра” от новата платформа HBO Max. И докато за някои това е победа срещу расизма, според други е начин да се игнорират истинските проблеми в киното и телевизията.

Снимка: Getty Images

Сега "Гардиън" съобщава, че част от лидерите на движението за расово равноправие не само призоваха филми като "Отнесени от вихъра" и епизоди на “Монти Пайтън” и “Фолти Тауърс” да не се махат, а напротив - хората да ги гледат отново, за да може да се проведе аргументирана дискусия за расизма в миналото, сега и начините да се предотврати в бъдеще.

Писателят Сатнам Сангера, автор на книга за наследството на Британската империя, се възмути от премахването на епизод от сериала на култовия комедиант Джон Клийз заради използването на расови епитети и написа: “Това са глупости и ще направят така, че притесненията зад движението на чернокожите да изглежда само като политическа коректност.

HBO всъщност не премахнаха “Отнесени от вихъра” за постоянно и ще върнат култовия филм, но преди да започне, ще има изявление на учен афроамериканец, който ще обясни историческия контекст и расистките практики в Холивуд по това време.

Практиката бели актьори да се боядисват в черно е една от най-позорните в киното и днес се счита за изключително обидна
Снимка: Getty Images

Според противниците на ретроспективната цензура най-важно е как ще се развива киноиндустрията от тук насетне. Армандо Янучи, създател на хитовия сериал “Вице”, смята, че принудителното спиране на работата в киното, причинена от COVID-19 пандемията, трябва да се приеме за шанс за рестарт на киноиндустрията, така че да се даде много по-голяма възможност за изява на хора с африкански и азиатски произход или други етнически групи, които са малцинство в Холивуд и още повече във Великобритания:

“Проблемът ще се решава сега и в бъдеще. От режисьорите, кастинг директорите и продуцентите зависи да избират от всички таланти, които имаме. Не искам да чувам повече истории за невероятни актьори, които е трябвало да заминат за САЩ, за да получат свястна роля.”

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement