Знаете ли каква е историята на някои от най-ключовите сгради в родната столица, както и кой е човекът, който стои зад тяхната визия?
Вече може да научите от "София през погледа на архитекта. Любомир Нейков – живот и творчество" от проф. д. Изк. Румен Нейков – издание, посветено архитектурната история на столицата, обхващаща две напълно различни епохи, разделени от разрушителните бомбардировки на Втората световна война.
Историята на града е разказана през биографията на арх. Любомир Нейков – забележителна фигура в столичната архитектура, чиято творческа кариера обхваща периода от 30-те до 80-те години на 20 век. Това е период на съществени обществено-политически трансформации, неизбежно даващи своето отражение и върху архитектурно-урбанистичното развитие на политическия център на България.
"София през погледа на архитекта. Любомир Нейков – живот и творчество" по забележителен начин илюстрира контрастите, но и приемствеността в двете архитектурни епохи, разказва скритите истории на едни от най-мащабните за София урбанистични проекти, рожба на съответните политически идеологии. Акцент е поставен върху безпрецедентната организация и усилия на службата за възстановяване на София от бомбардировките, чийто началник е арх. Нейков. Разбити са митовете около плана "Мусман", в екипа по чието изготвяне той участва, както и около плавателния канал на София. Разказани са историите на строежа на Народната библиотека, Паметника на Съветската армия, модернизирането на Киноцентъра в Бояна. Внимание е обърнато и на реализираното и нереализирано от проектите за новия център на града при Вълко Червенков и Тодор Живков.
"София през погледа на архитекта" е издание, в което читателят ще открие множество снимки, карти, планове и схеми, част от личния архив на арх. Любомир Нейков, много от които се публикуват за първи път.
Проф. д.изк. Румен Нейков завършва средното си образование в Софийското музикално училище през 1965 г. Следва две години цигулка в Българската държавна консерватория. Продължава образованието си във Висшето училище по музика "Ханс Айслер" в Берлин, ГДР, където завършва две висши образования – цигулка и оперна режисура през 1975 г. По време на следването и по-късно е асистент на проф. Хари Купфер в Дрезденската опера и Берлинската Комише опер. Режисьор в оперните театри на Плевен, Стара Загора и София. Директор и режисьор на Старозагорската опера (1994-1998).
От 1988 г. до днес е преподавател по режисура и актьорско майсторство във Вокалния факултет на НМА (от 1999 до 2008 година два мандата Завеждащ катедра Музикално-сценично изкуство). Член е на Академичния съвет на НМА "Проф. Панчо Владигеров". Има мад 70 постановки на опери, оперети и мюзикъли във всички значителни музикални центрове на България, някои от тях гостували в Малта, Гърция, Израел, Белгия, Германия, Швейцария, Франция, Испания, както и гост-режисьор в Македония. Автор е на над 170 публикации, включително в Германия, Австрия и Белгия и 6 книги. Изнася научни доклади на симпозиуми в Щатсопер, Виена; Театър на Шан-з Елизе, Париж; в Мюнхен, Майнц, Турнау. Номирниран е за "Музикант на годината" и "Кристална лира". Носител е на две национални награди за режисура.
Прочетете откъс от "София през погледа на архитекта. Любомир Нейков – живот и творчество" от проф. д. Изк. Румен Нейков, която излиза от издателство "Сиела". >>>
ДВЕ СИНИ КАРТОНЧЕТА
Тревога-тревога-затъмнение-бомбардировка-тревога-тревога… Не ви ли звучи като морзовата азбука? На две избледнели от времето сини картончета е съхранен ужасът от бомбардировките над София, наказана заради приятелството си към Германия и Италия, въвлечена по неизбежност в Световната война. Любомир Нейков – началник на службата по възстановяването на София от бомбардировките, по-късно прераснала в Дирекция, педантично е записвал всеки час и минута за това, което се е случвало със София и над София.
За да се постигне единство в работата по защитата, подпомагането, настаняването и евакуирането на населението в Царството при въздушни нападения, Министерският съвет издава постановление на 22.12.1943 г., два дни след голямата бомбардировка над столицата, при която в бой с американските Б-24 „Либърейтър“, загива въздушният ас поручик Димитър Списаревски. С пос- тановлението се делегират изключителни права на министъра на вътрешните работи и народното здраве Дочо Христов.
През януари 1944 г. правителството решава всички помощи от въздушните нападения да се освободят от данъци. Всички документи, които се подават или издават във връзка с причинени щети от въздушните нападения се освобождават от такси. От търговските фирми не се изискват бирнически удостоверения, когато от тях се купуват срещу заплащане материали.
„Англо-германската война се превръща в размяна на бомбардировки на висока цена… Спори се дали мишените трябва да бъдат предимно военно-промишлени, или цивилни обекти… Военните цели изискват прецизност и са силно защитени, докато ВВС предпочитат по-лесна плячка. Водещият британски застъпник на стратегията маршал Артър Харис, по прякор „Бомбардировача“, цели „състояние на опустошение, при което предаването е неизбежно“. Тезата е тествана нееднократно, * причинявайки масови разрушения, като оцелява и до днес под името „шок и ужас“.
Първата варварска бомбардировка над София е по обяд на 14 ноември 1943 г. На 24 ноември, 10 и 20 декември столицата също е атакувана денем. От следващата 1944 г. „концепцията“ се променя. На 10 януари в 12 ч. 23 мин. сирените възвестят идването на вражеските самолети. Около 22 часа има втора бомбардировка. Самолетите в този ден са 360 срещу… 57, които защитават небето над София. Противовъздушната отбрана на земята също е с ограничен ресурс. Поради повреда на електрическата мрежа след дневната бомбардировка, вечерта наземната служба не може да включи сирените и това многократно увеличава ефекта от нападението. Военните отчитат: не е помислено за резервен вариант.
Царица Йоанна разказва: „На 10 януари София бе безпощадно бомбардирана от американската авиация в продължение на три часа… Черквата „Св. Седмочисленици“ бе засегната и разрушена. Тя беше пълна с трупове, наредени за идентификация. Не се намираха ковчези за погребенията, нито подходящи платнища, за да се скрият труповете. Използваха се стари вестници“.
Войната се ожесточава. През март 1944 г. София е атакувана 4 пъти, един път и през април. Бомбардировката през април е извършена на един от най-светлите християнски празници – Великден! Но най-страшна е бомбардировката на 30 март. От 9,45 ч., с едно кратко прекъсване, в продължение на час и половина 600 самолета превръщат столицата в развалини. В града, те са посрещнати само от наземните противовъздушни сили. 30 март е запомнен и с това, че всичко, което е направило Комисарството по възстановяването до този момент е опожарено и унищожено. 90% от работниците са се разбягали, а инвентарът почти изцяло е унищожен. По-късно, част от персонала му е съкратена.
Със заповед № 3046 от 5 май 1944 г. на министър Дочо Христов, Комисарството по възстановяването се закрива, като задачите му се прехвърлят на служба, уредена от столичния кмет. Това е Службата за възстановяване на разрушенията от въздушните нападения в столицата и околните населени места. За неин пръв началник е назначен Любомир Нейков. Заповедта на столичния кмет от 23 май гласи: „Службата да продължи изпълнението на работите, възлагани досега на Комисарството за възстановяване на разрушенията от въздушни нападения над Столицата. Ръководителят на службата арх. Л. Нейков да ми представи за одобрение план за организация и работа на службата“.
Службата по възстановяването е със следните задачи:
– Разчиства срутените сгради, сортира и складира съответните запазени строителни материали.
– Ръководи укрепванията в засегнатите сгради непосредствено при изваждането на затрупаните граждани, с оглед предпазване от нещастие на заетите в спасителните работи.
– Възстановява сградите, които са засегнати незначително, с оглед да станат отново обитаеми и се запази покъщнината от повреждане.
– Определя размера на помощта, която трябва да получат стопаните на разрушените сгради.
– Набавя необходимите строителни материали и инвентар чрез съответните държавни и общински служби за укрепителните и леко възстановителни работи.