Морето е предпочитано в горещите летни дни както от малки, така и от големи. Всъщност, да си близо до вълните е полезно, а това е доказано и научно. Ето ви пет причини:
1. Синият цвят
Според проучване, проведено от Университета на Британска Колумбия, което анализира ефектите на цветовете синьо и червено върху 600 души между 2007 и 2008 г., цветът на морето и небето, които се свързват с открити пространства и широки хоризонти, внушава спокойствие и тишина. Нещо, за което хората копнеят след една напрегната година.
2. Неговият особен биоклимат
Има клон на медицината, наречен климатотерапия, който изучава ефектите на различните биоклимати върху хората. Според изследване на университета в Милано, морският климат, характеризиращ се със силна вентилация и интензивно ултравиолетово лъчение, е особено добър за дихателните пътища. Биоклиматът на морските райони е седативен, успокояващ и помага за възстановяване от някои заболявания, включително инфаркт, сезонни алергии и дори депресивни неврози.
3. Вълните
Всеки знае, че шумът на морето е терапевтичен. Според Уилям Дорфман, професор по психология в Нова Югоизточен университет във Форт Лодърдейл (САЩ), шумът на вълните, разбиващи се в скалите, отпуска мозъка на човек. Това стимулира производството на вещества, които ни карат да се чувстваме добре, включително серотонин и допамин.
4. Възстановяване на връзката ни със Земята
Ходейки боси по пясъка, ние създаваме добра връзка със Земята и нейните корени. Освен това краката имат много нервни окончания. По тази причина дългите разходки по плажа имат благоприятен ефект не само върху тях, но и върху цялото тяло.
5. Слънчевата светлина
Излагането на слънчева светлина, стига кожата да е защитена, е нещо наистина полезно за човешкото тяло. То задейства производството на витамин D, който повишава усвояването на калций. Този процес е от съществено значение, когато остаряваме.