„Детето ви има сополи, елате да си го вземете“ - получавали сте обаждане от детската градина с подобни думи, нали? Детето има сополи, ще разболее другите от групата, по-добре да си го приберете вкъщи…

Хремата е един от най-често срещаните проблеми в детската възраст. Настъпи ли есента, автоматично с нея идват и сополите. Наред с красивите природни пейзажи за родителите идва моментът на тоновете кърпички и капки за нос. На какво се дължи най-често хремата и как да се избавим от нея?
Какво представлява хремата?

Хремата представлява слуз, която "изтича" от носа. Има няколко възможни причини, като студен и/или сух въздух, алергии или обикновена настинка. Носът e входна врата за микроби, алергени и други чужди тела, от които тялото няма нужда. Когато носната кухина е изложена на тези чужди нашественици, тя ще започне да се опитва да защити белите дробове и дихателните пътища. Ще произведе слуз (хрема/сополи), за да улови микробите. Въпреки това, има моменти, когато производството на слуз ще се увеличи.
Консистенцията и цветът на хремата може да варира. Алергията, яденето на пикантна храна и престоят при ниски температури обикновено причиняват по-водниста хрема. Когато има настинка или друга инфекция, цветът на хремата е възможно да се промени и да стане жълто-зелена. [1,2]

Какви могат да бъдат причините за хрема при децата?

Причините за хрема при децата могат да са много – алергии, пневмония, настинка, грип, чуждо тяло, студен въздух и др. Ще разгледаме по-честите причини за това състояние са:

- Алергии
Най-чести са сезонните алергии, които се проявяват предимно през пролетта или лятото и са реакция към определени полени. Но вашето мъниче също може да изпитва сенна хрема целогодишно (наречена многогодишна сенна хрема). Чести причини за този вид сенна хрема са акарите и козината на домашни любимци. [3]

- Настинки
Хремата не означава непременно, че детето ви страда от сенна хрема, може също да е симптом на обикновена настинка. Тя се причинява от вирусна инфекция на носа и гърлото. Макар и досадна, хремата при настинка има определена цел: да изчисти вируса от тялото. Други симптоми, които могат да насочат, че детето има настинка са: кашлица, запушване (конгестия) на носа, затруднено преглъщане, температура, зачервено гърло, кихане.
Малките деца настиват по-често от възрастните, тъй като тяхната имунна система все още се развива. [3,4]

- Други причини за хрема (грип или студен въздух)

Вирусни инфекции на дихателните пътища като грип също могат да причинят хрема, особено при по-малки деца. Въпреки че това е по-рядко срещано при грипа, отколкото при обикновената настинка, то служи на същата цел – да премахне вируса от тялото.

Вирусите, които причиняват грипа и обикновената настинка се разпространяват, когато децата влязат в контакт с носните секрети на заразен човек и след това докоснат очите, носа или устата им. Ето защо миенето на ръцете и другите добри хигиенни навици са много важни за предотвратяване на разпространението на вируси.
При малките деца, студен въздух също може да бъде причина за поява на хрема. Когато дишаме през носа, въздухът се затопля и овлажнява докато навлезе в белите дробове. Студеният, сух въздух дразни лигавицата на носа. В защита, носните жлези произвеждат излишна слуз, за да поддържат лигавицата влажна, което води до поява на хрема.[4,1]

Какво може да помогне в борбата с хремата?

- Пръскане в носа със солен разтвор

Назалните спрейове са често срещано лечение без рецепта за хрема. Те са естествено лечение за подпомагане на изплакването на носа. Насочени са към запушен нос (назална конгестия) и слуз, като използват нежна солена вода.

Според проучване, на хора с инфекции на горните дихателни пътища, употребата на физиологичен разтвор за нос подобрява симптомите, включително хрема, запушен нос и качество на съня. [5]

- Консумация на чайове

Топлите напитки като чай могат да бъдат много полезни, поради тяхната топлина и пара, които помагат за овлажняване и отпушване на дихателните пътища.
Някои чайове съдържат билки, които са леки деконгестанти. Давайте на малките чайове, които съдържат противовъзпалителни и антихистаминови билки, като лайка, мента или коприва.
Болките в гърлото често придружават хремата - пиенето на горещ билков чай също може да помогне за успокояване на възпаленото гърло. [5]


- Инхaлации посредством небулизатор

Небулизатор е устройство за инхалация. Това оборудване превръща течното лекарствено вещество или физиологичен разтвор в аерозол. Целта е, лекарството да достигне възможно по-дълбоко в белия дроб под формата на пара. Хубаво е, една инхалация да продължи поне 10-15 минути. Освен това, инхалацията втечнява секрета и помага на децата по-лесно да го отделят след процедурата. [6]
Важно е да изберете подходящ небулизатор, за да може детето да не се противопоставя на процедурата, а да се забавлява. Хубаво е да е малък, компактен и безшумен. Някои небулизатори/инхалатори като Zano Inspire например се предлагат със стикери, които детето да залепи и по този начин да се забавлява, персонализирайки го.

- Прием на много течности

Пиенето на течности и поддържането на добра хидратация може да помогне на детето, ако то има запушен нос. Това гарантира, че слузта в синусите ще се разреди до течна консистенция и по този начин става лесна за отделяне. В противен случай, хремата може да е гъста и това може да създаде голям дискомфорт. [5]

- Лекарства за хрема

Някои лекарства без рецепта (OTC) могат също да помогнат:

- Отхрачващи: Тези лекарства могат да разредят слузта, за да я изчистят от гърдите. Може да помогне и при хрема.
- Деконгестанти: Тези лекарства свиват и изсушават лигавицата на носните проходи. Могат да помогнат и за изсушаване на хрема или при запушен нос.
- Антихистамини: Тези лекарства могат да помогнат, ако хремата се дължи на алергия.

Част от тези лекарства се изписват под формата на аерозолна терапия. Много е важно какъв уред си купувате. Хубаво е да произвежда оптимален размер на частиците и да ги разпрашава добре. Освен това, не пропускайте да проверите в характеристиките какво количеството остатъчната течност остава след терапия. Хубаво е да е минимална, за да може по-висока доза от медикамента да достигне белия дроб. Небулизаторът е уред, който е много лесен за употреба и е хубаво да е част от всеки дом. Вашето дете ще се забавлява и ще свикне само да си прави инхалацията. Zano inspire, например, отговаря на всички споменати до тук изисквания.

Въпреки това, преди да давате каквото и да е било лекарство на детето си, първо се консултирайте с лекар.[1]

С настъпването на новата учебна година за малки и големи, освен положителни емоции и вълнение, настъпва и притеснението за постоянната хрема, настинка и грип. Със спазването на няколко прости съвета за превенция, можете да предпазите детето си от дискомфорта на запушения нос и да преминете през този сезон без негативни емоции.

 

 

 


[1] https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/17660-runny-nose
[2] https://www.indiancrestpeds.com/info-article/causes-treatment-of-a-runny-nose-in-kids/
[3] https://www.brauer.com.au/health-library/reasons-why-your-child-may-have-a-runny-nose-and-how-to-help/
[4] https://www.verywellfamily.com/allergies-and-infections-can-cause-runny-noses-2634353
[5] https://www.healthline.com/health/how-to-stop-a-runny-nose
[6] https://aeroflowinc.com/how-a-nebulizer-for-allergies-and-asthma-will-help/