През октомври, броени дни преди да замина за Лондон за два месеца, станах два-милиона-петстотин-петдесет-и-пет-хиляди-и-двестният follower на Джейми Оливър в социалната мрежа Twitter. Същата вечер последователите му се бяха се увеличили с 444. Докато пиша този текст в последния си ден в Лондон и след като Джейми вече ми е дал първото си ексклузивно за България интервю, туитър-фолоуърите му са вече над 2,7 милиона. Не е лошо като за готвач – би се усмихнал самият Джейми, пускайки в действие прословутото английско омаловажаване (understatement).

Всъщност 37-годишният Джейми Оливер далеч не е само chef готвач, макар и звезден.

Той е още визионер, революционер, неуморим апостол на здравословното хранене, най-вече на децата в училище. Неговите телевизионни кулинарни предавания, мащабни социални кампании и бестселъри с рецепти, личният му пример и заразяващата му енергия промениха представите на милиони семейства на Запад за храната, която не бива да консумираме и която е добре да ядем, ако искаме да сме по-дълго живи, здрави и млади.

Джейми разобличи ужасните (да не кажа убийствени) практики на готвене и обществено хранене в две образователни системи – в родната си Великобритания и в САЩ - и стана причина за тяхното реформиране. Той е вдъхновен посланик освен на домашно приготвената храна, и на други светли идеи като равния шанс, солидарността, прошката и способността на всеки “паднал” да се изправи, особено когато става дума за малолетни, които се опитват да намерят пътя си в живота далеч от хаоса на улицата.

Заради страстната му битка срещу затлъстяването, срещу лошите хранителни навици на мнозинството хора и срещу печелещите от това глобални хранителни гиганти, срещу сбърканите държавни политики при изхранването на учениците, Джейми Оливър получи престижната международна награда TED за 2010 година. TED е неправителствена общност, включваща някои от най-влиятелните и напредничави световни мислители, общественици, учени и хора на изкуството, а сред носителите на наградата й са също Боно от U2 и Бил Клинтън.

Всеки нов телевизионен проект на Оливър става все по-политически: камерата го обожава, аудиторията умира за него, а в Англия е истинска икона - и Джейми сякаш се опитва да “осребри” това за благото на обществото. Не че не е в листата на на най-богатите млади британци, но освен това е скромен, непосредствен, сърцат и алтруист, същинска стихия – българската публика разбра размерите на урагана “Джейми” благодарение на кабелния канал 24 Kitchen.

Сега и до нас достигат вече регулярно неговият чар, загриженост и човещина. Защото да видиш на сцената шоумен със сърце е наистина рядка комбинация.
Джейми е обикновено момче от Есекс, с дислексия (и затова с малко прочетени книги в запас), с голямо, задружно семейство. Родителите му са собственици на провинциален pub (традиционната английска кръчма) и той буквално израства там. Щастливата му звезда изгрява неочаквано през 1997 г. благодарение на документален филм на Би Би Си, посветен на прочутия италиански ресторант The River Cafe на брега на Темза във Фулъм.

Още на другия ден след като BBC излъчват “Christmas at River Cafe” с импровизираното участие на Джейми (като sous chef), Оливър е залят от лавина предложения за работа в разни телевизии. Първото му собствено тв шоу е The Naked Chef (“Голият готвач” – но не, Джейми не се съблича, идеята е, че прави прости и лесни ястия без финтифлюшки). Шеметната му кариера продължава с първата му книга с рецепти, станала кулинарен бестселър N1 в Обединеното кралство. Същата тази вихрена година приключва с покана към Оливър да приготви обяда на британския премиер Тони Блеър на Даунинг Стрийт 10.

Нататък следват купища тв програми и начинания, сред които Fifteen (Петнайсет) – от 2002 г. насам всяка година 15 тийнейджъри, отритнати от обществото, без семейства, образование и работа, с криминални досиета или наркозависимости, са обучавани от Джейми и екипа му как да готвят и да въртят ресторантьорски бизнес.

По-нататък Оливър тръгва да обикаля страната (по-късно и САЩ), влиза в кухните на училищните столове и в домовете на редовите английски и американски семейства и ги увлича да си спомнят готвенето като емоция и преживяване, като семеен ритуал и традиция – в името на един по-здравословен и близък до природата начин на живот.

Най-новият му проект стартира току-що по британския Channel 4 и се нарича Fight Club (“Боен клуб”). В него Джейми и колегата му Джими Дохърти защитават честта на британските хранителни продукти и хвърлят ръкавицата на конкурентите им от “континента” (както британците наричат Европа). Та, обикаляйки Европа, те се “дуелират” в името на британското сирене във Франция, предизвикват белгийците на тема бира и германците на тема наденички. В този поход а ла “Изберете британското” им помагат знаменитости от ранга на Гуинет Полтроу, Джонатан Рос, Алан Кар и др.

Какво каза Джейми Оливер специално за “Жената днес” в първото си интервю, дадено за български журналист? Вижте във втората част на материала.