Посрещането на ново място или на нови хора с хляб и сол (хляб и мед) е стара българска традиция. Домашната питка не е просто хляб, мая и вода - тя носи енергията на добрите ръце, които са я замесили, помислите на човека, които той е отправил към този, за когото я приготвя. 

Да посрещнеш първолака в училище с красива питка, специално приготвена за него, е жест, който наистина ще направи деня му незабравим. Тази питка е приготвена от Добриана Димова. И сме сигурни, че всички в I г клас ще са приятно изненадани и щастливи. 

Снимка: Добриана Димова

В училището - мястото, където цяла година ще трупаш храна за ума си, ще те посрещне основаната храна за тялото - хлябът. Едно добро начало, нали? 

Росица Баташка е друга жена със златни ръце, която умее да прави такива красоти. Тя пожелава "На добър час" на всички ученици с майсторски извъртяната си питка. 

Снимка: Росица Баташка

Соня Данова не само изписва своите А, Б, В върху питката си, но я декорира с и букет за учителя. 

Снимка: Соня Данова

Вдъхновихте ли се вече и вие да замесите питка? Може да я направите по следната рецепта. За украсата направете фигури, изрязани с формички за сладки, използвайте контраста на цветовете, изплетете плитки, усучете няколко шнурчета, оставете въображението да ви води. 

Необходими продукти:

1 кг брашно и допълнително за измесване
42 г жива мая
1 с. л. захар
1 с. л. сол
1 яйце
500 мл хладка вода

За украса:
1 жълтък
5 с. л. брашно
100 мл вода

В пресятото брашно се оформя кладенче, в което се сипват останалите продукти. Замесва се средно твърдо тесто. Когато е готово, повърхността му става гладка и се появяват малки мехурчета. Оставя се да втасам докато удвои обема си в тава, завита с найлон и памучна кърпа. Тестото се дели на толкова части, колкото ще са ви нужни за избраната украса.

Малките елементи се приготвят от допълнителното брашно и вода. Жълтъкът се използва за намазване, за да стане питката жълта и лъскава.

Пече се на 180 градуса за около 40 минути.  

Bistro.bg пожелава успех на всички ученици!