Комисията по околната среда на Европейския парламент гласува „За” забраната на употребата на пластмасови изделия за еднократна употреба в Европейския съюз от 2021 г., съобщиха от представителството на Европейския парламент у нас.

Забраната ще засегне продукти, "които представляват повече от 70% от морските отпадъци, ще бъдат забранени в плановете, подкрепени от комисията по околна среда". В забраната са предложени също пластмасовите чинии и прибори за хранене. Докладът ще бъде подложен на общо гласуване от Парламента на 22-25 октомври в Страсбург.

Смята се, че по целия свят се използват 1 трилион пластмасови торбички за еднократна употреба. Това са 2 милиона торби всяка минута! За съжаление, много от тези чанти след употреба остават в околната среда, където могат да причинят редица проблеми.  

През 2018 г. се наблюдава значителен тласък за забрана на пластмасите за еднократна употреба. Държави, градове и фирми променят политиката си и забраняват използването на пластмасови вещи еднократна употреба - сламки, чинии, кутии и др. 

Снимка: iStock



Бангладеш забрани пластмасови торби за еднократна употреба през 2002 г., а оттогава още 13 държави последваха това. На 10 август 2018 г Нова Зеландия се присъедини към тези, които казаха "Не" на пластмасите за еднократна употреба. Премиерът на Нова Зеландия Джайдин Аридер обяви публично забраната за пластмасови торби за еднократна употреба, която ще влезе в сила през 2019 година. Смята се, че Нова Зеландия използва 750 милиона пластмасови торбички всяка година. Търговците на дребно в страната имат шест месеца, за да премахнат този вид торбички. Неспазването на наложеното указание им може да доведе до глоби до 100 000 долара.

Много от големите ресторанти и хотели в Европа въведоха такса за клиентите си, които ядат и пият от прибори за еднократна употреба. Във Франция продуктите, които не се рециклират, ще струват с 10 % повече от тези за многократна употреба. Припомняме, че една пластмасова чашка се разгражда в продължение на 500 години.