Последната изложба на творческия тандем Борис Мисирков и Георги Богданов отново размива границата между съвременно изкуство и фотография. Можете да видите "Ловни трофеи" до 7 юли в "Contemporary Space", а това интервю "стреля" защо.
Какво трябва да знаем за новата изложба на Мисирков и Богданов?
Това е нова изложба, която съдържа 136 предмета и 3 фотографии.
Това опит за съвременна инсталация ли е?
От доста години произвеждаме и обекти, не само изображения. Всяка хрумка сама се довежда до правилната форма - може да бъде филм, фотография или предмет.
Представяте колекция от "трофеи" с глави на детски играчки заедно с "ловни полета" - пейзажи от местата, където вероятно са "отстреляни" животните. Как изложбата интерпретира амбицията за колекциониране на трофеи?
Както и много други занимания, колекционерството също преживява епоха на демократична профанизация - може да събираш автомобили и скъпи животни, а може и бирени капачки или детски играчки. Ловните полета са навсякъде - в eBay, в мазетата, на битака… От всичко това направихме в галерията едно ново пространство на лов, игра и мечти - надяваме се да е поне малко магично.
Виждаме фототапети от природата, с каквито бяха декорирани домашните интериори преди години. Защо изложбата хвърля поглед към тях?
Защото и те са част от класическата представа за домашен уют, престиж и охолство. Хвърляме кукички в различни зони на съзнанието.
Шеговито застъпвате идеята за успеха и просперитета в живота, демонстрацията на самочувствие и лайфстайл.
Аха. Гледаме да не се вземаме много насериозно.
В изложбата обаче нито "ловните трофеи" са от дивата природа, нито фототапетите изглеждат както в миналото - по-скоро минималистични, отколкото кичозни.
Затова сме ги подредили в галерия за съвременно изкуство, а не в Природонаучния музей. Не че не бихме искали и ние да бъдем естествоизпитатели от по-миналия век и да донесем за колекцията на музея първия рог от нарвал... Целта е да отключим асоциации и спомени, и всеки зрител да потегли на собствено пътуване.
Защо във Варна?
Варна - понеже "Contemporary Space" е от малкото смислени места за показване на съвременни работи в родината. С малък, но сърцат екип, който влага и мисъл, и ентусиазъм в програмацията на мястото.
Какви асоциации навяват препарираните глави на убити животни. Защо хората ги слагат в домовете си?
За да докажат превъзходството на човешкия вид над останалия животински свят, може би.
Къде реално се намират хората?
В собствената си глава, все повече.