Всичко онези, които страдат от пролетни алергии, отлично познават неприятните симптоми:  кихане, сърбеж в очите или запушен нос. Но има още едно нещо, което засегнатите вероятно усещат все по-осезаемо с всяка изминала година - симптомите настъпват по-рано и се проявяват по-силно.

Това е резултат от редица фактори, най-значим от които е нарастващото количество полени (цветен прашец). Според проучване, публикувано през 2021 г., сезонът на полените вече започва с около двадесет дни по-рано, а количеството им е нараснало с 21% - в сравнение с периода от началото на 90-те години на миналия век.

Причина за това са климатичните промени, които предизвикват необичайно високи температури в началото на пролетния сезон. Измененията водят и до повишени нива на въглероден диоксид, който стимулират някои растения да произвеждат повече цветен прашец, смятат специалистите, цитирани от Healthline.

Алергичната реакция се появява, когато имунната система развие IgE антитела срещу алергени като полена. И когато влезе в контакт с тях, тялото създава реакция, освобождавайки в кръвния поток хистамин - химикал, предизвикващ симптомите на алергия.

И колкото повече е количеството на даден алерген, толкова по-тежка е реакцията на организма към него. В някои случаи може да се стигне до астматични пристъпи, задух, обриви и подуване на кожата.

Как да противодействаме

Въпреки че не може да контролираме климата, има начини да намалим действието на полените.

Например, ако времето е твърде слънчево и топло, по-добре е да не извършваме дейности на открито като косене на тревата в двора, например - което със сигурност ще заси алергичните симптоми.

Снимка: iStock

Може да се опитаме да държим вратите и прозорците в дома си затворени в дните, в които броят на полените е завишен, за да избегнем попадането им в помещенията.

Смяната на дрехите, след прекаран ден навън, както и душ преди лягане, също са решение - това ще премахне прашеца, полепнал по облеклото, косата и кожата ни.

Как да се справим с неприятните симптоми

Освен прием на медикаменти, от значение е и начинът ни на хранене. Захарта, глутенът и млечните продукти могат да предизвикат възпалителни реакции, които да засилят усещанията, предизвикани от сезонните алергии.

Хидратацията е важен антиалерген. Тялото произвежда повече хистамин, когато е дехидратирано, така че пиенето на вода може да предотврати влошаването на симптомите.

Кога да потърсим лекарска помощ

Симптомите на затруднено дишане - като кашлица, съпроводена с хрипове и задух, болка и стягане в гърдите често са признаци за развитие на астма, която може да бъде дори смъртоносна.

Консултация с лекар е наложителна и ако неприятните усещания, засягащи очите, носа, гърлото или кожата не се подобряват и дори се влошават - макар и да вземаме лекарства без рецепта.

 Последвайте ladyzone.bg във FACEBOOK

Последвайте ladyzone.bg в INSTAGRAM

Последвайте ladyzone.bg в ТIKTOK