Кучешката тения попадат през устата незабележимо в нашето тяло, като микроскопични яйца. Намерили благоприятна хранителна среда, те започват да се размножават. Могат да се установят навсякъде – в червата, в ставите, в мускулите, във вътрешните органи. Понякога дълги години те паразитират в тялото, без човек да има някакво оплакване или неудобство от наличието им. По този начин се развива болестта ехинококоза.
Откриването на ехинококовата киста в черния дроб или в белите дробове, и в мозъка, може да се установи случайно
при рентгеново или ехографско изследване на тези органи по друг повод. Лечението е или чрез пункционно аспириране на съдържимото на кистата, или с хирургическото й изрязване.
За кучешката тения вижте професионалното мнение на паразитолога д-р Искра Атанасова във „Видео по темата”.
Токсоплазмозата е друго паразитно заболяване, което е опасно за бременните жени, защото може да увреди плода. Заразяването с токсоплазмоза също става безобидно
когато ооцити от изпражненията на котки попаднат в храносмилателния тракт на човек
чрез неизмити ябълки събрани от земята, зеле, моркови, ряпа, алабаш – т.е продукти били в контакт с земята, заразена от изпражнения на котка. Паразитологът доц. д-р Росица Курдова препоръчва всяка бременна жена да се изследва за токсоплазмоза веднага щом се установи бременността. Дори и да се докаже, че бременната жена е заразена с токсоплазмоза, сега има лекарства, които могат да се вземат по време на бременността и да се излекува паразитното заболяване.
Профилактиката на паразитозите включва:
- Измиване на ръцете преди всяко хранене
- В никакъв случай да не се опитвайте сурово месо
- Да се консумира термично добре обработено месо
- Бременните жени да си правят тест за токсоплазмоза
- Кучетата да не се хранят със сурово месо или сурови вътрешности
- Да се гледа срока на годност на меса, риби, морски дарове
- Месото да се съхранява във фризер